Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
25270
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
24-32-05/5
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Blansko
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Blansko
OBEC
Olomučany
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Olomučany
TYP
hrad
LOKALIZACE POPISEM
ostrožna Z Olomučan
OBDOBÍ
středověk - novověk

POPIS

Nepatrné zbytky zdiva hradu na terénním jazyku do údolí Svitavy. Hrad má dvoudílnou dispozici, do jeho přední čtvercové části se vstupovalo z upravené terasy na Z. V dělící hradbě mezi oběma částmi hradu byla věž, po níž zůstal jen rozesetý kužel. Před dělící hradbou nebyl příkop. Na konci zadní části jsou zbytky zdiva krátkého dvojprostorového zalomeného paláce. Na V a S byl hrad chráněn ještě příkopem a valem. Komplexní průzkum a sondáž v SV části nádvoří hradního jádra byly provedeny v l. 1981-1983. Keramika datuje trvání hradu od 2. pol. 13. stol. do pol. 15. stol. V listinách se objevuje k r. 1346, kolem pol. 15. stol. již není uváděn. Zanikl nejpozději v době husitských válek.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Sběr
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Nepatrné zbytky zdiva hradu na terénním jazyku do údolí Svitavy západně od Olomučan. jeho název vznikl lidovým podáním a nemá žádné historické opodstatnění. V listinách se objevuje k r. 1346 kdy byl v držení pánů z Lipé. Hrad má dvoudlnou dispozici. před jeho šíjovým příkopem terén stoupá strmě vzhůru, takže příjezdová komunikace vedla po úbočí od vsi. Do přední části hradu (téměř čtvercového půdorysu) se vstupovalo z upravené terasy na západě. V dělící hradbě mezi oběma částmi hradu byla vetknuta věž, po níž zůstal jen rozesetý kužel. Před dělící hradbou nebyl příkop. Na povrchu zadní části je několik blíže nezařaditelných prohlubní a na samém konci zbytky zdiva krátkého dvojprostorového zalomeného paláce. Na V a S, kde svah není příliš prudký, byl hrad chráněn ještě příkopem a valem. Jeho konec spadá do přelomu 14. a 15. stol., nejpozději do doby husitských válek. Pozdější zmínky o hradu již neexistují. Komplexní průzkum, zaměření, povrchové sběry a sondáž v SV části nádvoří hradního jádra byly provedeny v letech 1981-1983.

DATUM SCHVÁLENÍ
31. 01. 1995
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Plaček, M. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1996. 128-129.
  • Hasoň, Z., Koudelka, M. Hrady okresu Blansko. 1997. 19-20.
  • Doležel, J. Nálezy z vrcholného a pozdního středověku severozápadní Moravy v letech 1979-1983 (okr. Blansko, Brno - venkov a Vyškov) In: Přehled výzkumů. Brno, 1985. 28/1983, 82-84.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Matějíčková Andrea, Ústav archeologické památkové péče Brno (31.01.1995)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně