Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
3424
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
04-33-09/1
KRAJ
Královéhradecký kraj
OKRES
Náchod
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Náchod
OBEC
Žďár nad Metují
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Žďár nad Metují
TYP
hrad; zaniklý areál
LOKALIZACE POPISEM
Ostrožna obtékaná ze Z a jihu řekou Metují a z V vymezená železniční tratí, cca 650 m SSV od V. Petrovic
OBDOBÍ
vrcholný středověk

POPIS

Zaniklý hrad dvojdílné dispozice na dlouhé, extrémně úzké ostrožně nad soutokem Metuje a Hlavňovského potoka. Na předhradí dnes nejsou patrné žádné pozůstatky zástavby. V zadní části jádra starší plánky kreslily okrouhlou věž. V současných neodborných výkopech jsou patrné dvě stěny masivní obdélné stavby. Zadní strana pod jádrem je opevněna valy a příkopy.

Hrad založenýna extrémě úzké ostrožně, či spíče skalním hřbetu táhnoucím se ve směru severojižním nad meandrem řeky Matuje. Hradní jádro přístupné ze severu po extrémě úzké šíji přeťaté dvěmi příkopy vylámaným do skály. První z nich byl široký 10 m, druhý dokonce 19 m. Hloubka obou příkopů se pohybovala mezi šesti a osmi metry. V prostoru mezi příkopy vzniklo 15 metrů dlouhé a kolem tří metrů široké předhradí. Dnes na něm nejsou patrny žádné pozůstatky zástavby, a je pravděpodobné, že zde také žádné větší stavby nikdy v minulosti nestály.

Vlastní jádro hradu zaujalo závěr skalnatého hřebene o délce zhruba 30 metrů a bylo ještě užší než předhradí. Na jižní týlové straně bylo jádro obehnáno dvojicí srpkovitých příkopů, které ho chránily ze směru nevelké planinky na konci opyše. Jediným objektem hradu tak patrně byla pouze věž nacházející se na samém konci akropole. Na starých plánech je znázorněna jako kruhová stavba. Při sérii neodborných amatérských výkopů v 80. letech 20. století však byly odkryty základy hranolové stavby.

První písemnou zmínku o Vlčinci nalezneme v urbáři břevnovského kláštera z roku 1406. Uvedený záznam se však netýká hradu, ale pouze hory (monte Wlczinecz), která je zde uvedena při popisu Žďáru a Bavorova. Tehdy za její užívání či pronájem platil jakýsi Strádal (Stradal) dvakrát do roka po jednom groši. Hrad tedy musel zaniknout již dlouho před rokem 1406, nebo byl naopak založen až později. V tomto směru se názory značně liší.

A. Sedláček předpokládal, že hrad mohl být založen již za opata Bavora pro ochranu okolních vsí, nebo po roce 1341, kdy byly od Hynka z Dubé přikoupeny k polickému panství vsi Petrovice, Petrovičky, Dřevíč a polovina Hodkovic. Uvažoval o tom, že na Vlčinci mohl sídlit Jan Kudinec se svou manželkou Bohuší, kterým opat Oldřich zřejmě někdy v letech 1366-1378 pronajal na dobu "jich obou životův" vsi Petrovice, Petrovičky, Dřevíč a část Maršova. O Vlčinci se v souvislosti s pronájmy ale nikde nemluví a Sedláčka zřejmě inspirovala pouze vzájemná blízkost hradu a Petrovic. Bohužel tuto Sedláčkovu hypotézu později převzali mnozí další autoři již jako holý fakt a někteří dokonce vydávali rok 1366 za první písemnou zmínku o Vlčinci.

V. V. Tomek si představoval, že hrad vznikl až po roce 1406. Jeho zrod pak kladl do neklidných dob husitských válek, kdy měl také zaniknout, aniž by po něm zůstala nějaká historická zpráva. K tomuto jeho názoru se posléze přiklonil i Bohumil Palma a Stanislav Brandejs. Podle jejich úvah mohl být hrádek ale postaven až po známém vraždění na Ostaši a bitvě u Petrovic v roce 1421 a zanikl nejpozději v roce 1447, kdy byly okolní hrady odprodány Slezanům a zbořeny. Podle autora hesla o Vlčinci v šestém díle Hradů, zámků a tvrzí byl hrad naopak zničen již v roce 1422 při tažení Husitů na Broumov (ve skutečnosti k němu došlo v roce 1421) a tuto domněnku pak převzal Tomáš Durdík.

Nálezy:

A. Tocháček 1968, keramika a železné šipky
B. Ekrt 1968-1969, Keramika, mazanice, železné šipky, železné hřeby

V muzeích v Náchodě a v Hradci Králové je dnes uloženo, včetně nových nepublikovaných nálezů, kolem 170 zlomků keramických nádob, dva kusy přepálené mazanice, osm železných šipek k šípům, 44 železných hřebů a 14 dalších železných zlomků.

Podle posledního rozboru (M. Novák), lze keramiku z Vlčince datovat s jistými přesahy do první třetiny 14. století. Hrad byl zřejmě postaven opatem Bavorem a sloužil jako pohraniční hrádek. O mnoho let zřejmě nepřežil ztrátu svého významu.

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum; Sběr
PŘESNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
05. 02. 2001
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Durdík, T. Encyklopedie českých hradů. Praha, 1996. 315.
  • Kopačka, L., Louda, J. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Východní Čechy. Praha, 1989. VI, 537.
  • Cechner, A. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu broumovském. Praha, 1930.
  • Durdík, T. Žďár hrad Vlčinec, okr. Náchod In: Výzkumy v Čechách. Praha, 1984. 1980-1981, 139.
  • Novák, M. Archeologické prameny k nejstarším dějinám Polického újezdu In: Zpravodaj muzea v Hradci Králové. Hradec Králové, 2004. 30, 159-175.
  • Pichl, M. Police nad Metují v datech. Police nad Metují, 2004. 14, 18.
  • Palma, B., Tůma, J. Vlčinec In: Od Kladského pomezí. Náchod, 1932-1933. 10, 83-85.
  • Tocháček, V. Výzkumy v Čechách. Praha, 1969. 1968.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Tůma Jan, Muzeum Náchodska (Náchod, Česko) (05.02.2001)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Josefově