Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
11010
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
13-22-21/7
KRAJ
Královéhradecký kraj
OKRES
Hradec Králové
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Hradec Králové
OBEC
Dolní Přím
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Horní Přím
TYP
výšinné sídliště; opevnění; sídliště; neurčený areál
LOKALIZACE POPISEM
Les "Přímský", cca. 350 m jižně od komunikace vedoucí ze Stěžer do Horního Přímu
OBDOBÍ
pravěk; přechod pozdní středověk/novověk

POPIS

Blíže nedatovaná fortifikovaná poloha, snad hradiště z doby bronzové (nález hrobu kultury únětické pod tělesy valů) či destrukce středověké tvrze/hrádku. Poloha Na Valech, opevnění nepravidelného kruhu. Fortifikovaná poloha o rozloze cca 150 x 180 m. Fortifikace se dochovala pouze na S-SV až JV straně v podobě dvojice souběžných valů. Podle jiných názorů se jedná o novodobý vojenský tábor, snad datovaný do třicetileté války.

V rámci reidentifikace v roce 2006 vyplývá, že ojediněné nálezy nemají přímou stratigrafickou souvislost s fortifikací. Jsou pouze dokladem využití areálu, nikoliv indikátorem samotné doby výstavby.

Les "Přímský", cca 350 m jižně od komunikace vedoucí ze Stěžer do Horního Přímu, západně od rozbočení lesněpolní cesty od Těchlovic do směru SV na STěžery a směru SZ na Jehlici.
Fortifikovaná poloha o rozloze cca 150x180 m. Fortifikace se dochovala pouze na S-SV až JV straně v podobě dvojice souběžných valů (viz dále( a krátkého valu na Z a Z-SZ. SZ až S stranu areálu zcela zničila pískovna a štěrkovna, na J až JZ straně není fortifikace patrná - jedinou obranu skýtá mírný svah, místy s cca 1-1,5 m převýšením (část této partie terénu je navíc podmáčena - mokřad).
Váše zmíněná fortifikace sestává z dvojice valů, které se táhnou nejprve směrem SSZ-JJV (tedy de facto sledují průběh lesněpolní cesty od Přímu do Těchlovic) a následně - cca 30 m od odbočky z této lesněpolní cesty směrem na Stěžery - se otáčejí přibližně na západ. Místo, kde se fortofikace otáčí západním směrem, je poškozeno lesní cestou (konkrétně recentně vybudovaným vjezdem do areálu).
Vnější val je v úseku SSZ-JJV dlouhý cca 85 m, vysoký až 2,5 m, široký až 7 m, s cca 5 m šířkou koruna. Severní konec valu je odtěžen pískovnou a kamenolomem (dnes zaváženo komunálním odpademú, jižní konec valu, respektive místo jeho zlomu na západ, je poškozeno cca 3-3,5 m širokou lesní cestou. Před valem (tedy mezi valem a lesněpolní cestou) se nachází cca 2-2,5 m široký až 2,5 m hluboký příkop. Těleso valu v západním úseku je cca 65 m dlouhé, vysoké cca 3,5 m a až cca 7-10 m široké. I zde se před valem (směrem do volného terénu) nachází cca 2,5 m široký příkop.
Vnitřní val je na severu rovněž odtěžen pískovnou a šterkovnou, o cca 30 m délce, a cca 5 m šířce (šíře koruny činí cca 1,5 m) a cca 2 m výšce. Mezi ním a vnějším valem je patrný až cca 2,5 m široký příkop. Západní úsek vnitřního valu je cca 27 m dlouhý, cca 2 m široký a stejně tak vysoký. Příkop mezi ním a vnějším valem je široký cca 1,5 m.
Relikt valu v západní až Z-SZ části, který se nachází mezi mokřadem a jižním okrajem pískovny je dlouhý cca 10 m, vysoký cca 1,5-2 m a široký cca 5 m.
Ve vnitřní areálu nejsou patrny žádné další stopy po dalším členění, přestože L. Domečka (ředitel Hradeckého musea a archeolog) ještě na počátku 20. století hovoří o "trojím valu a dvojím příkopu na straně SV a JV" a v souvislosti a nálezy hrobů se zmiňuje o "středním valu" - tuto část fortifikace pravděpodobně zničila postupující těžba písku a štěrku.

Datace nejasná: dle některých badatelů jde o pravěké či raně středověké (tj. slovanské) hradiště, jiní mu přiřazují středověké stáří - relikt tvrze či hrádku (A. Sedláček), případně novověké stáří - vojenský tábor snad z třicetileté války (mimo jiné též J.L.Píč v roce 1912). Pro určení pravěké datace je zásadní, že hroby a sídlištní jámy ze starší doby bronzové, konkrétně z období únětické kultury (cca 2100-1600př.n.l.), byly nacházeny pod tělesy valů odtěžovanými spolu s těžbou písku a štěrku. Je-li tedy fortifikace pravěká, musí být mladší než toto starobronzové osídlení.
Využití areálu v době hradištní indikuje nález sídlištní jámy (výzkum L. Domečky). Pozdně středověkou až novověkou aktivitu dokládají ojedinělé nálezy keramiky. Vzhledem k tomu, že žádný z těchto nálezů nemá přímou stratigrafickou souvislost s fortifikací, je pouze dokladem využití sreálu, nikoliv indikátorem doby výstavby opevnění.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Sběr
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
08. 09. 2004
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Sklenář, K. Archeologické nálezy v Čechách do roku 1870. Praha, 1992. 62.
  • Sedláček, A. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Podkrkonoší. Praha, 1887. V, 335-337.
  • Kopačka, L., Louda, J. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Východní Čechy. Praha, 1989. VI, 125.
  • Profous, A. a kol. Místní jména v Čechách. Praha, 1951. III, M-Ř, 479.
  • Čtverák, V., Lutovský, M., Slabina, M., Smejtek, L. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha, 2003. 84.
  • Domečka, L. Hroby a kulturní jámy skrčků na Hradecku In: Památky archeologické. 1908/09. XXIV, 459-466.
  • Výzkumy v Čechách. Praha, 1973. 1970, 35.
  • Domečka, L. Archeologický výzkum L.J. Píče v Hradeckém kraji In: Hradecký kraj. 1913. 8, 1-5.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Fišera Zdeněk (08.09.2004)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Josefově