Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 9463
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 13-12-17/6
- KRAJ
- Středočeský kraj
- OKRES
- Nymburk
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Nymburk
- OBEC
- Křinec
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Křinec
- TYP
- výšinné sídliště; opevnění; jiná archeologická lokalita; sídliště; kostel; neurčený areál
- LOKALIZACE POPISEM
- vrch Chotuc
- OBDOBÍ
- pravěk; středověk; novověk
POPIS
Návrší s pozůstatky osídlení z doby bronzové, hradištní a VS. Na východním okraji stojí kostel Nejsvětější Trojice se slohovými znaky pozdní renesance (vystavěn zřejmě v druhé polovině třináctého století, později několikrát přestavován), od ostatního masivu vrchu oddělen ještě dnes místy dobře patrným valem a příkopem. To by mohlo znamenat, že kostelík byl vystavěn na místě původní akropole, zatím přesně nedatovaného hradiště (1362/48 zpráva sběratele p. Vonky, že na Chotuci bylo lužické hradiště; K. Sklenář uvádí hradiště halštatské).
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Archeologický výzkum
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 50 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
Výňatky ze zpráv v archivu AÚ: 1178/74 (A. Hejna): Táhlé návrší Z od obce má na svém temeni na V okraji kostel se hřbitovem a se zděnou hrobkou rodiny Vonků. Kostel: plochostropá loď se čtyřbokým závěrem, konstrukce zdiva je kamenná, doplňovaná cihlami. Na J straně lodi portál se slohovými znaky pozdní gotiky a renesance, ostatní architektonické fragmenty jsou renesanční. První historická zpráva pochází z r. 1568 (Sedláček, Hrady 10, s. 374, Profous, MJČ 2, s. 45 uvádí 1569). Podle Sedláčka byla po r. 1650 stavěna za Morzinů na Chotuci kaple, lze předpokládat, že šlo o přestavbu staršího kostela.
1328/26 zpráva J. Böhma, že v soukromé sbírce je keramika 13.-14. století a málo typický pravěk (eneolit?)
1362/48 zpráva sběratele p. Vonky, že na Chotuci bylo lužické hradiště
Koncem r. 1973 provedla H. Sedláčková menší sondáž a to ve směru V-Z na úroveň podloží s příčnou sondou v J polovině lodi. Sonda Z-V zachytila na Z straně konstrukci základového zdiva, na V substrukci menzy a před ní hrobku s cihlovou konstrukcí. J od menzy zachytila rovněž konstrukci základového zdiva závěru. A. Hejna se domnívá, že kaple mohla vzniknout kolem r. 1500 a kolem 1650 byla přestavěna. Tehdy byl zazděn původní portál od jihu. ".. situace na návrší je však pozoruhodná a kolem hřbitova i kostela je možno pozorovat dobře patrný příkop a částečně i náznak vnějšího valu.." Z plošiny Z od kostela mají pocházet nálezy jak pravěké, tak středověké. H. Sedláčková zde pak položila 6 "sondiček". Z tohoto výzkumu uloženy v PM Poděbrady (staré č. 311) zlomky keramiky, hladká záušnice, malý přeslen, zlomek brousku a zlomek Fe nože. Bližší kulturní zařazení asi zatím neprovedeno?
V r. 1997 při opravě kaple při výkopu pro uzemnění hromosvodu podél S stěny kaple konstatována pravěká kulturní vrstva v délce asi 3 m. Vrstva byla černá, hlinitá, a obsahovala velmi drobné zlomky vypálené mazanice a 1 atypický pravěký střep.
K. Sklenář uvádí hradiště halštatské.
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 05. 06. 2000
- DATUM AKTUALIZACE
- 09. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Motyková Karla , Polabské muzeum, v Poděbradech (05.06.2000)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP středních Čech