Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 16989
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 22-12-25/10
- KRAJ
- Středočeský kraj
- OKRES
- Příbram
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Příbram
- OBEC
- Počaply
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Počaply u Březnice
- TYP
- jiná archeologická lokalita; výšinné sídliště; opevnění; neurčený areál
- LOKALIZACE POPISEM
- 1km S od Počapel, nad pravým břehem řeky Skalice.
- OBDOBÍ
- období had-lta; doba laténská; doba římská; raný středověk
POPIS
Hradiště na rulovém návrší Šance (511 m n. m.), na zalesněném jihozápadním konci hřbetu nad pravým břehem potoka Vlčavy (horní tok Skalice), do něhož zde ústí Mlýnský potok. Dvoudílné hradiště patří k menším (1,6 ha), ale je mocně opevněné, zejména jeho okrouhlá akropole na vrcholových skaliskách. K té je na severovýchodu připojeno oválné předhradí. Délka valů akropole je 360 m (průměr 100 m), výška vnější strany 6-8 m. Valy předhradí mají 3-4 metry výšky. Na řadě míst jsou ve valech stopy požáru hradeb. Přírodou je nejlépe chráněná severní a západní strana, příkře spadající k Vlčavě. Nejsilnější opevnění je proto obráceno k jihu, kde návrší přechází do plošiny. Opevnění má tři vchody. Před jedním z nich je ve skále umělá jeskyňka. Hradisko při výzkumu v 50. letech 20. století, prováděném pracovníky Národního muzea (R. Turek), poskytlo nálezy z pozdní doby halštatské. Hlavní funkci plnilo zřejmě ve střední a v mladší době hradištní, od 9. století asi do konce 12. století. Snad je totožné s hradiskem označeným v písemných pramenech jako Bozeň, středisko správního okrsku Bozeňska ve 12. století.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr; Náhodný nález
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 50 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
Jádro hradiště tvoří vnitřní hrad přibližně kruhového půdorysu o průměru 100 metrů, jehož větší část zajímají vrcholová skaliska, vymezující plošinu o rozměrech 27x14 metrů. Silně svažitý terén vnitřního hradu je členěn plochými terasami. Ke kruhové akropoli se od SV a V přimyká nepravidelně obdélné, mírně svažité předhradí. Rozloha těchto součástí činí dohromady asi 1,6 ha. Mohutné valy, tedy pozůstatky hradby s čelní kamennou zdí, dosahují v případě akropole vnější výšky až do 6 metrů, u předhradí pak 3 až 4 m. Na přístupové straně akropole je znatelný příkop, široký místy 2 až 3 metry a dosahující dnes asi metrové hloubky.
Hradby akropole jsou prolomeny třemi průchody, ne všechny jsou původní. Situace u jižního vchodu byla porušena novověkými zásahy. Předhradí spojuje s okolním terénem pouze jediný a tedy snad původní průchod.
Není vyloučeno, že k areálu hradiště patří další předhradí připojující se k akropoli od JZ. Velmi nízký, nevýrazný val zde ohraničuje značně svažitý terén o rozlohe zhruba 1,2 hektaru. Příslušnost této plochy k vlastnímu hradišti je ale sporná.
Hradiště bylo vybudováno v 10. století, uvažovat lze o jeho starších fázích. Existovalo bezesporu i v 11. století. Násilný zánik části opevnění dokládají stopy požáru v hradbě i nálezy hrotů šípů.
Archeologie:
počátek 20. století: J. L. Píč
Výzkum B.Dubského v letech 1946-47 nedoložil jiné než hradištní osídlení.
R. Turek: 1955 a 1956 - objekt s kamennou podezdívkou o rozměrech 7x10 metrů. Množství keramických nálezů. V roce 1915 by bylo možno několik vozů naplnit.
Po roce 1989. Ilegální výkopy za pomocí detektorů kovů:luxusní předměty z barevných kovů, bronzové kování opasku, stříbrný gombík, cínový křížek a dva denary z konce 10. století.
1998: povrchový sběr Muzea v Příbrami. Na ploše hradiště, narušení valu nebylo zjištěno. Nálezy keramiky.
Nálezy římských mincí z prostoru pod hradištěm Na šancích. Mince nemusí být dokladem germánského osídlení. Mohou zde být - jako druhotný kovový odpad určený l dalšímu zpracování. Z prostoru předhradí jsou nálezy strusky barevného kovu - doklad práce s barevnými kovy.
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 20. 01. 1998
- DATUM AKTUALIZACE
- 09. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PRVKY
Archeologické prvky a lokality
Aktuálně chráněné prvky
Digitální dokumenty (MIS)
- Počaply, hradiště Šance, mohutně opevněné významné hradiště, vrcholová skalka na akropoli hradiště
- Počaply, hradiště Šance, mohutně opevněné významné hradiště, opevnění akropole
- Počaply, hradiště Šance, mohutně opevněné významné hradiště, opevnění akropole
- Počaply, hradiště Šance, mohutně opevněné významné hradiště, opevnění akropole
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Dragoun Michal , Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (20.01.1998)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP středních Čech