Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
31555
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
34-23-03/5
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Břeclav
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Břeclav
OBEC
Podivín
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Podivín
TYP
kostel; sídliště; pohřebiště; město; hrad; neurčený areál; vesnice
LOKALIZACE POPISEM
centrum + zástavba kolem starého centra města
OBDOBÍ
pravěk; kultura lineární keramiky; kultura zvoncovitých pohárů; únětická kultura; věteřovská kultura; období popelnicových polí; doba laténská; doba římská; středověk; raný středověk 4; novověk

POPIS

V r. 1933 došlo při kladení potrubí k narušení 2 kostr. pohřbů z různých období pravěku. Proti domu č. 50 byl rozkopán hrob skrčence KZP, poblíž měšťanské školy došlo k porušení laténského hrobu. V základech domu pod farním kostelem byly zachyceny 2 větší bronz. esovité záušnice a 3 menší záušnice, pravděpodobně z hrobu rozkopaného v r. 1934 "Za bránou" pod školou.
Další hrob z doby laténské byl objeven v r. 1954 při hloubení jámy na dvoře domu č. 380. V prostoru za hospodářskou školou bylo objeveno 6 konzulárních denárů, datovaných mezi léta 83 - 491, které pocházejí pravděpodobně z početnějšího nálezu.
Při průzkumu vnějšího základového zdiva podivínského kostela v r. 1957 byly odkryty v blízkosti portálu z poloviny 13. stol. ploché opukové kameny kladené na sucho; v jiném místě byl objeven jiný typ základového zdiva, související s rozšířením původního kostela, také věž byla přistavěna k lodi z poloviny 13. pol. až později.
V r. 1959 zachytil výkop vodovodního potrubí v podélné ose podivínského náměstí středověkou kultutrní vrstvu. Při stavbě nové samoobsluhy, asi 100 m SV od věže kostela, byla v r. 1976 odkryta kulturní vrstva včetně středověkých a novověkých objektů. Na přelomu r. 1995 a 1996 při výkopu vodovodního potrubí byla proti základní škole zjištěna mohutná kulturní vrstva, která obsahovala menší množství nedatovatelného pravěkého materiálu a snad i několik zlomků střepů z ne.lin.
Při odkopávaní svahu a získávání hlíny na regulaci říčky Trnkmanky došlo v r. 1922 k narušení několika kostrových hrobů a zahloubených sídlištních objektů br.une. V průběhu regulačních prací na Habánici byly porůznu nacházeny a amtérsky zachraňovány další pravěké (velatická a horákovská k) a také raně středověké nálezy.
V souvislosti s novým rozvodem plynu a vody v prostoru uvnitř městského jádra, vymezeného někdejšími městskými hradbami, i po obvodu hradeb došlo k narušení ae. objektů. Od listopadu 1995 do května 1996 zde byly odkryty doklady pravěkého osídlení (věteřovská, velatická, laténská, římská k. - Šedo). V menším měřítku byla zkoumána i středověká hradba. Na vnější straně hradeb byla z druhotných poloh získána keramika, datována do 13. stol. Množství materiálu lze datovat do období vrcholného středověku i novověku. Zajímavý objev představují snad sudy, vyplněné jílem, popelem, uhlíky, které by mohly souviset se životem habánské komunity.
V roce 1998 zjistil v centru obce M. Geisler a M. Bálek porušený nedatovatelný hrob.
Samotný Podivín je jedno z nejstarších měst na Moravě, které je uváděno v Kosmově kronice k r. 1067 jako hrad Podiuin. Půdorys města je zřejmě ovlivněn komplikovanou situací spojenou s 2 trhovými vesnicemi - Slivnicí a Sekyřkostelem, kdy jsou patrné 2 agomerace a obě mají náves i kostel. Je to jednak dnešní město na mírném návrší nad inundací, jednak dnešní část zvaná Rybáře, kde rovněž stával až do r. 1711 kostel.

Kostelík v Rybářích využívala po pol. 16. stol. Jednota bratrská, která se v městě usadila. V Podivíně působila také silná novokřtěnská obec. Novokřtěnci se poprvé připomínají v Podívíně r.1536 a 1557 si začali stavět nový velký dům. Z Podivína museli odejít v r. 1621, stejně jako Jednota bratrská r. 1622. V Podivíně bylo také silné židovské osídlení. Existuje zde vůbec nejstarší místně doložená zpráva o Židech na Moravě z r.1067. Rozvoj žid. komunity až v 17. stol., která tvořila až do r. 1919 zvláštní pol.obec. Židovská komunita se sestávala ze dvou lokalit - Dolní židovské části (JZ od náměstí) a Horní židovské části(SV od náměstí), které měly téměř 65 domů. Dnes jich zbývá 17, včetně školy čp.24 a lázně čp.122. Barokní Synagoga ze 3/4 17st.v Dolní části za války vážně poškozena a zbořena. Dodnes je zachován židovský hřbitov založený nejpozději v 17. stol. Při jeho vstupu obřadní síň z 2.pol.19.stol.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Náhodný nález
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 200 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
12. 02. 2000
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Klanicová, E. Archeologické lokality na katastru města Podivín (okr. Břeclav) In: Jižní Morava. Brno, 1997. 33, 135-148.
  • Danihelka, J., Kordiovský, E. Brána do kraje. Mikulov, 1999.
  • Unger, J. Přírůstky archeologického pracoviště Regionálního muzea v Mikulově v letech 1974-83. Mikulov, 1985.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Přichystalová Renáta, Městské muzeum a galerie Břeclav (12.02.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně