Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 24448
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 24-23-09/2
- KRAJ
- Olomoucký kraj
- OKRES
- Prostějov
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Konice, Prostějov
- OBEC
- Lipová, Malé Hradisko
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Malé Hradisko, Seč u Lipové
- TYP
- výšinné sídliště; opevnění
- LOKALIZACE POPISEM
- 1 km západně obce Malé Hradisko
- OBDOBÍ
- doba laténská
POPIS
Významné keltské oppidum osídlené od stupně LT-C2 do LT-D1. Jeho rozloha je 37 ha a je členěno na tři části - vnitřní areál a dvě předhradí. Akropole byla oddělena od západního předhradí třemi příkopy a valem, celý vnější areál oppida byl opevněn valem a příkopem. V západním předhradí byla odkryta hustá sídlištní zástavba dvorcového charakteru, jeden dvorec se podařilo zachytit celý. Významné moravské centrum, důležité i v rámci evropského dálkového obchodu.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Archeologický výzkum
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 200 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
Oppidum je lokalizováno na ostrožně obtékané Oklukou a bezejmenným potokem východně obce Malé Hradisko. Rozloha opevněného areálu je 37 ha, areál je členěn na tři části: vnitřní část a záp. a vých. předhradí. Délka vnějšího opevnění je cca 2800 m, v opevnění zjištěny tři brány.
Lokalita jako místo známé nálezy jantaru uváděna od poč. 16. stol. (Dubravius), uvedena v r. 1627 na Komenského mapě Moravy. Do odborné literatury uvedena koncem min. století. V l. 1907-1912 zde prvé výzkumy, na jejichž základě byla lokalita určena a datována, prováděli F.Lipka a K.Snětina. V letech 1934-1937 prováděl velký plošný výzkum Státní archeologický ústav v Praze s Moravským zemským muzeem pod vedením J. Böhma (MZM zastoupené J. Skutilem), v systematickém výzkumu pak pokračoval Archeologický ústav ČSAV v Brně pod vedením J. Meduny (1964-1966, 1972-1973) a M. Čižmáře (od r. 1983).
Výzkumy prokázaly hustou sídlištní zástavbu dvorcového charakteru (jeden dvorec prozkoumán celý: nepravidelný čtyřúhelník o délce stran 47, 52, 49 a 40 m a o ploše 2700 metrů čtv., plocha pokryta obyt. a hosp. objekty).
Výzkum opevnění prokázal v záp. předhradí 2 základní stavební fáze: nejstarší fáze tvořena 2 m širokou kamennou zdí s hlinitým násepem a příkopem. V mladší fázi byla kamenná zeď odseknuta, prostor před ní vyrovnán 2 m mocnou hlinitoštěrkovitou navážkovou vrstvou a vytvořen prostor pro budování nové, 5 m předsunuté 8 m široké hradby sestávající zkamenné zdi cca 4 m široké s vnitřním hlinitoštěrkovitým násepem s roštovu konstrukcí. Ve vých. části opevnění prokázána jen jednofázová hradba s kamennou zdí.
Materiál z nálezů domácí i importovaný. Z řemesel zde byly zastoupeny: hrnčířství, textilní, kožedělná a dřevoobráběcí výroba, kovářství, kovolitectví, zpracování skla a jantaru, doložena produkce zlatých a stříbrných mincí.
Časové zařazení lokality: počátek osídlení náleží do stupně LT C2 a konce do mladší fáze stupně LT D1 (délka trvání o něco více než 100 let).
Z areálu oppida jsou zachyceny i jednotlivé nálezy KLPP.
Na mapě je vymezen širší areál než je samotné oppidum.
Aktualizace:
23.7.1999 Procházková (doplnění údajů)
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 17. 12. 1997
- DATUM AKTUALIZACE
- 09. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PRVKY
Archeologické prvky a lokality
Aktuálně chráněné prvky
Digitální dokumenty (MIS)
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Prudká Alena, Muzeum Prostějovska v Prostějově, příspěvková organizace (17.12.1997)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP v Olomouci