Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 11266
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 13-24-01/2
- KRAJ
- Královéhradecký kraj
- OKRES
- Hradec Králové
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Hradec Králové
- OBEC
- Libčany
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Libčany
- TYP
- pohřebiště; neurčený areál
- LOKALIZACE POPISEM
- V Zádušním lese na rozhraní katastrů, 9 km ZJZ od Hradce Králové
- OBDOBÍ
- neolit; lužická kultura
POPIS
Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Sběr
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 50 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
Poloha "Zádušní les", cca 850 m V-SV od libčanského kostela, SV od lesní cesty spojující Libčany a tzv. Novou Hvozdnici.
Lokalita byla poprvé zkoumána již v roce 1846/7, kdy zde páter J. Kašpar, farář v Libčanech evidoval "Na Petřinách" 7 či 8 mohyl s hliněným násypem a 1 z nich prokopal.
V roce 1858 V. Krolmus "Na Petřinách" nalezl 8 mohyl o průměru cca 6 m a výšce i přes 2 m, s odstupy cca 4 m. 6 mohyl prokopal a nalezl lidské kosti, střepy, popel a uhlíky a v základech mazanici o síle 0,8-1 m.
L. Domečka v roce 1905 konstatoval, že mohyly jsou "značně slehlé a následkem kácení a sázení stromů poničené", přičemž minimálně 2 z nich byly již pravděpodobně rozkopány před rokem 1905. L. Domečka v roce 1905 prokopal několik dalších mohyl: v první mohyle bylo 19 nádob a zlomek jehlice s kulatou hlavicí zdobenou 2 vývalky na krčku s rýhováním pod nimi, druhá mohyla byla již narušena, nalezeny pouze střepy a jehlice se svinutou hlavicí. Další mohyly - zkoumané již v přítomnosti J. L. Píče a laboranta NM, p. Landy - byly bez nálezů, navíc byly již dříve rozkopány (pozn.: L. Domečka sice v roce 1905 o aktivitách J. Kašpara a V. Krolmuse věděl, ale netušil, že jimi uváděná lokalizace "les Petřiny", resp. "Na Petřinách", je týmž, co naleziště "Zádušní les").
L. Domečka předpokládá, že mohylník je pokračováním pohřebiště identifikovaného na poli p. J. Bárty, které bylo zkoumáno v roce 1902.
V (zejména starší) literatuře dochází často k záměně či propojení s lokalitou "Libčany - západ" v poloze "Na Obci" (poř.č.SAS: 13-24-01/8), kde se nachází rovněž mohylník a rozsáhlé ploché kostrové pohřebiště únětické a raně středověké (a také ploché kostrové hroby laténské, ovšem v menším počtu), nalezen zde byl i depot "několika tisíc" velkých českých a míšeňských brakteátů a sídlištních objekty kultury lužické a slezskoplatěnické. Problém spočívá v tom, že zejména starší výzkumy byly prováděny na obou lokalitách souběžně nebo o nich bylo referováno ve společné zprávě a v případě nejasné lokalizace mohlo dojít k propojení údajů o nálezech (movitých i nemovitých) - typickým příkladem jsou výzkumy J. Kašpara a V. Krolmuse.
Jiný problém spočívá v přiřazování pomístních jmem a označení katastru: les, kde se mohyly nachází, leží na samém okraji katastru Libčan a tradičně je chápán spíše jako patřící Hvozdnici - z tohoto důvodu bývá pod Hvozdnicí veden i v některé odborné literatuře. Podobně je tomu i s pomítním názvem - původně se tento prostor označoval jako "Petřiny" či "Na Petřinách", Panský les" či "Farský les", nyní ale nese označení "Zádušní les".
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 09. 11. 1999
- DATUM AKTUALIZACE
- 13. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PRVKY
Archeologické prvky a lokality
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Dragoun Michal , Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (09.11.1999)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP v Josefově