Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
14974
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
14-43-20/4
KRAJ
Olomoucký kraj
OKRES
Šumperk
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Mohelnice
OBEC
Moravičany
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Moravičany
TYP
archeologie; sídliště; pohřebiště; opevnění; vesnice; hřbitov; neurčený areál
LOKALIZACE POPISEM
po obou březích Třebůvky
OBDOBÍ
časný eneolit; kultura nálevkovitých pohárů; kultura zvoncovitých pohárů; doba bronzová; věteřovská kultura; kultura mohylová středodunajská; slezskoplatěnická kultura; doba laténská; doba římská; středověk - novověk; středověk; raný středověk; raný středověk 3; vrcholný středověk

POPIS

ÚAN zahrnuje jádro středověké obce, ale také polykulturní lokalitu "Soutok" kolem kostela sv. Jiří a jižně od něj na pravém břehu Třebůvky. Tato mírně vyvýšená poloha, od středověku uměle rozdělena tokem Třebůvky, byla osídlena již v eneolitu (lengyelská kultura, mladší stupeň kultury nálevkovitých pohárů, stopy aktivit v pozdním eneolitu) a v průběhu doby bronzové (věteřovská skupina, středodunajská mohylová kultura). Nejintenzivnější pravěké osídlení patří kulturnímu komplexu lužických popelnicových polí (včetně halštatské fáze), se kterým souvisí rozsáhlé pohřebiště v trati "Dílečky". Doklady osídlení jsou také pro laténské období (LT B, C1), a dobu římskou (2.-4. stol.). Prostor "Soutoku" byl následně osídlen i v raném středověku, ojedinělé nálezy keramiky dokládají aktivity již od 2. třetiny 6. století. Pro 11. až 12. století je pak doloženo opevnění polohy valem/hradbou a příkopem. Rozsah opevněné plochy činil cca 3,2 ha, celková rozloha sídliště s prostorem vně opevněného areálu mohla dosáhnout až 4,2 ha. Na přelomu 12. a 13. století bylo sídliště na "Soutoku" opuštěno, což patrně souvisí se založením nové vesnice (návesní silnicová ves) v místě současných Moravičan (první písemná zmínka k roku 1249) a změnou dálkových komunikačních tras v důsledku rozsáhlejších změn ve struktuře osídlení regionu během 13. století. Pohřbívání je na "Soutoku" doloženo od 11. století, snad ve 14. století došlo k přeložení hřbitova do současné polohy u kostela sv. Jiří z 15. století. Starší sakrální stavba mohla stát jižněji, blíže dnešnímu toku Třebůvky, jak dokládají nálezy malt v hrobech.
V severozápadní části Moravičan (u křižovatky s cestou na Loštice) byly na přelomu 19. a 20. století objeveny hroby ze střední doby hradištní, pohřebiště bylo potvrzeno archeologickými výzkumy z 50. let 20. století.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr; Mapové podklady
PŘESNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Počátky archeologického poznání Moravičan je spojeno s činností Vlastivědného kroužku v Moravičanech a s osobností místního faráře Josefa Nováka v 50. a 60. letech 20. století, a také s výzkumy dr. Jindry Nekvasila z brněnského ARÚ ve stejné době. Další výzkumy, které přispěly k upřesnění charakteru osídlení lokality "Soutok" provedlo v letech 2013-2014 olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu (Pavel Šlézar a Karel Faltýnek).
Revizí nálezů z lokality "Soutok" provedenou v letech 2016-2017 bylo upřesněno jejich datování - nebylo potvrzeno osídlení kulturou s lineálrní keramikou, naopak byla nově rozpoznána keramika pozdního eneolitu a starší a střední doby bronzové (viz Kalábková 2016).

DATUM SCHVÁLENÍ
20. 12. 2000
DATUM AKTUALIZACE
11. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Goš, V. Sbírka Vlastivědného kroužku v Moravičanech In: Zprávy československé společnosti archeologické při Čs. akademii věd. Praha-Nitra-Brno, 1974. 16.
  • Melzer, M., Schultz, J. Vlastivěda Šumperského okresu. Šumperk, 1993. 360-362.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Goš Vladimír, Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace (20.12.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Olomouci