Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
17517
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
22-21-06/6
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Příbram
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Příbram
OBEC
Milín
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Milín
TYP
kostel
LOKALIZACE POPISEM
Osada V od Farského rybníka, který napájí bezejmenný pravobřežní přítok Příbramského potoka.
OBDOBÍ
středověk - novověk

POPIS

Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Kostel sv.Petra připomínán v r.1352 na samotě uprostřed hřbitova. Gotický, obnovený v roce 1696. Ve hřbitovní zdi, uzatvírající areál kostela osm zděných barokních kapliček křížové cesty.
Osada leží asi 1 km severozápadně od Milína, na silnici z Milína do Příbrami, v nadmořské výšce kolem 567 m. Odedávna je Slivice farní osadou, jíž dominuje kostel sv. Petra. První zmínka o slivické osadě pochází z r. 1362, kdy na faru "Sliwitz" byl dosazen kněz Václav. V roce povýšení Příbrami na královské město majestátem císaře Rudolfa z r. 1579 se v listině uvádí jako "Soli" (lat. výraz solitudo - samota). Lesy původně sahaly až ke kostelu.
Jméno Slivice odvozuje prof. Klíma od místa, kde byly sázeny slívy.
Původní slivický kostel byl asi dřevěný s poustkou. Jeho zakladateli byli buď templáři nebo němečtí rytíři. Zakladatelem nynějšího kostela sv. Petra je první arcibiskup pražský Arnošt z Pardubic. Rozhodnutí o právu patronátním je datováno r. 1362. Původně postaven ve slohu gotickém., ale z této dispozice se zachoval jen presbytář.
Gotická kamenná polychromovaná socha sv. Petra je vzácnou prací z 2. pol. 15. stol. a prozrazuje florentinskou školu. Dnes je však v kotele pouze kopie (originál v Národní galerii v Praze, representoval české gtické umění na světových výsavách v Paříži a Montrealu). Teprve v r. 1826 vznikly na Slivici první obytné domy. Kostel sv. Petra má mohutnou, 21 m vysokou, věž z masivního kamenného zdiva o šířce 1,75 m, což potvrzuje domněnku, že stavba měla také ráz obranný. Objekt se nalézal nedaleko Zlaté stezky, která měla strategický obchodní, dopravní a vojenský význam. R. 1639 byl kostel dobyt a vyloupen Švédy, r. 1866 zde také ležela část pruského vojska.
Hřbitovní areál slivického kostela se stal posledním odpočinkem mnoha okolních šlechtických rodů - Běšínů, Hupků, Měsíčků, Chanovských, Bechyňů z Lažan aj.

DATUM SCHVÁLENÍ
23. 01. 1998
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Poche, E. Milín /Příbram/ In: Umělecké památky Čech K-O. Praha, 1978. 2, 391.
  • Podlaha, A. Slivice In: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Příbramském. Praha, 1901. 13, 146-148.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Dragoun Michal , Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (23.01.1998)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech