Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 2461
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 03-34-09/1
- KRAJ
- Liberecký kraj
- OKRES
- Semily
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Turnov
- OBEC
- Troskovice
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Troskovice
- TYP
- hrad; výšinné sídliště; neurčený areál
- LOKALIZACE POPISEM
- 800 m SV od obce Troskovice.
- OBDOBÍ
- lužická kultura; pozdní doba laténská; středověk - novověk; vrcholný středověk; pozdní středověk; přechod pozdní středověk/novověk
POPIS
Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Letecká prospekce; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr; Náhodný nález
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- přesně (do 10 m)
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
Areál hradu Trosky. Při statickém zajišťování zdi severního předhradí proveden předstihový výzkum (duben-květen 1996, PÚ Pardubice, MVČ Hr.Králové, OMČR Turnov - J.Benešová, J.Kalferst, J.Prostředník). Hrad dle urč. nálezů z 1.pol.14.stol., po třicetileté válce pustý. Základní schéma dáno 2 sopouchy a sedlem mezi nimi. Hrad dvoupalácového typu.
doloženo pravěké osídlení HA1 a LTC2/D1
na JZ okraji hradu v parkánu - sonda 3/1997
při severním úpatí věže Baby objevena a prozkoumána v letech 1997 a 1998 hradní kovárna
v roce 2000 výzkum na severním předhradí
v rámci projektu Monumis - viz literatura - Charvát - karta Troskovice - extravilán, sídlištní nález - nelokalizováno - viz NZ
2001 - Akce je součástí výzkumného záměru SÚPP v Pardubicích pro období 1999-2004, AO OMČR je spoluřešitelem tohoto projektu, sonda 6/2001 situována do prostoru východní části severního předhradí, tzv. purkrabství bude přestavěn v objekt sloužící správě hradu. Zjišťovací sondáž proveden na skalní podloží do hloubky cca 3,5 m, registrováno 37 uloženin a 3 zdi (datace 14. - 1.pol. 16. stol.)
2002 - dokončen výzkum z roku 2001: Sondy protnuly celý interiér stavby, v tradici označované jako purkrabství. Z hlediska funkčního využití této stavby lze spíše uvažovat o hospodářském využití spolu s objektem strážnice. Výzkum prokázal dvě stavební fáze stavby. Její počátky lez datovat do přelomu 14./15. století. Chronologicky starší byla jen výstavba severní hradební zdi. Zdi hospodářského objektu nebyly vystavěny zároveň při stavbě hradební zdi. Gotická fáze stavby mělo vnější délku 8,2 m (vnitřní 6,7 m) a vnější šířku 6,8 m (vnitřní 5,3 m). Prokázána existence sklípku ve východní části stavby. Do interiéru zděného objektu byla vložena dřevěná stavba (srub), utěsněný a izolovaný od kamenných zdí vrstvou žlutohnědého jílu. Stavba v průběhu 15. století zanikla při požáru. Vnitřní areál objektu byl po požáru zplanýrován. V 16. století byl objekt obnoven při zachované šířce původního středověkého objektu, jeho délka se rozšířila na 13,5 m a stavba se stala dvoutraktovou. V mladší fázi nebyl již sklípek využit.. Zánik mladší fáze stavby nebyl archeologickým výzkumem rozpoznán. Stejně jako v letech 1996, 1997 a 2001 se podařilo získat doklady o přítomnosti lidí v závěru mladší doby bronzové. Nejstarší sondou zachycená středověká sídelní aktivita se hlásí do počátku 14. století, čímž předchází výstavbě hradby tzv. dolního hradu, s níž lze počítat až v dalším průběhu 14. století. Nejmladší doklady antropogenní aktivity v řešeném prostoru pocházejí z první poloviny 16. století.
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 09. 04. 1997
- DATUM AKTUALIZACE
- 11. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PRVKY
Archeologické prvky a lokality
Aktuálně chráněné prvky
Digitální dokumenty (MIS)
- Troskovice, areál hradu Trosky, věž Baba, pohled od JV
- Troskovice, areál hradu Trosky, pohled od J
- Troskovice, areál hradu Trosky, věž Panna, pohled od Z
- Troskovice, areál hradu Trosky, zřícenina jádra hradu s předhradím, pohled od JZ
- klášter - Opatovický klášter benediktínů; Opatovice nad Labem. Klášteřiště: Ostrůvek s domem, kanál s mostkem a vpravo mimo snímek vlastní klášter.Sedmý klášter v Čechách, založení 1086, králem Vratislavem II, přestavba za opata Myslocha, svěcený i s kostelem 1186, zničen husity 1421, nebyl obnoven.
- Hrad Trosky; Hrad Trosky - pohled na věž Panna
- zřícenina Trosky; Pohled na hrad od severu od železniční tratě.
- klášter - Opatovický klášter benediktínů; Opatovice nad Labem. U klášteřiště. Most s erbem.Sedmý klášter v Čechách, založení 1086, králem Vratislavem II, přestavba za opata Myslocha, svěcený i s kostelem 1186, zničen husity 1421, nebyl obnoven.
- Hrad Trosky; Hrad Trosky - celkový pohled z Troskovic.
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Prostředník Jan, Muzeum Českého ráje (Turnov, Česko) (09.04.1997)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP v Liberci