Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 10802
- KATEGORIE
- ÚAN I
- Poř. č. SAS
- 13-22-14/9
- KRAJ
- Královéhradecký kraj
- OKRES
- Hradec Králové
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Hradec Králové
- OBEC
- Holohlavy
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Holohlavy
- TYP
- sídliště; pohřebiště; neurčený areál
- LOKALIZACE POPISEM
- Intravilán obce, okolí železniční tratě a pole za bývalám panským dvorem a hřbitovem.
- OBDOBÍ
- kultura lineární keramiky; kultura vypíchané keramiky; doba bronzová - halštatská; lužická kultura; doba halštatská - laténská; doba laténská; středověk; novověk
POPIS
Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Sběr; Náhodný nález
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 200 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
K UAN I přiléhá z východu, severu a jihu UAN II, které spojuje všechna UAN I na pravobřežní terase Labe od Semonic po Smiřice.
Holohlavy se poprvé připomínají v roce 1318, kdy zde měli majetek Jan a Miroslav z Holohlav. Z dalších majitelů je doložen roku 1365 Olkmar z Holohlav
a jeho synové. Za husitských válek se vsi a tvrze násilím zmocnil rychtář z Jaroměře, ale již roku 1425 se Holohlav zmocnili Husité. Poslední zpráva o tvrzi pochází z roku 1438. Roku 1495 připadly Holohlavy k smiřickému panství a tvrz která ztratila funkci záhy spustla. V roce 1495 se připomíná již jen dvůr. Tvrz stávala v zahradě náležející k budově děkanství a částečně v objektu dvora. Žádné viditelné stopy se však po ní nezachovaly.
Z intravilánu Holohlav a nejbližšího okolí je již od 19. století známa řada významných archeologických nálezů:
Roku 1846 vykopaly dva dělníci, když se mítila panská bažantnice za panským dvorem, jakési "zlaté předměty, kachničkám podobné", které prodali v Kolíně. V týchž místech byly při stavbě železniční tratě v letech 1857-8 objeveny "odpadkové jámy" s množstvím střepů, nádob, a kamenných nástrojů (buližníkový klínek, mlaty, kopytovyté klíny). Jeden klín koupil kněz Petera do zemského muzea v Praze. V prostoru mokrého pole, které vzniklo v místech bažantnice se i poté nacházely keramické lineární i vypíchané keramiky, jakož i kamenné nástroje.
Ve stejné době tady byla nalezena také lidská kostra podél níž ležel bronzový mečík s "rukojetí kulatou". Dělník, který kostru nalezl prodal mečík
do Černilova.
Roku 1875 byly při kopání základů domu čp.78 v sousedství děkanské zahrady nalezeny popelnicové hroby s nádobami "netuhovanými, rázu Lužicko-Slezského". Část z nálezů získal baron Liebig, jeden koflík se dostal do muzea v Hradci Králové. Další popelnicové hroby byly nalezeny při zemních pracech prováděných za panským dvorem a hřbitovem. Mezi nálezy byla nejen keramika ale i bronzové jehlice a jiné drobnosti. Nálezy však byly pohozeny.
Aktualizace M. Jančo 08:
Sběr J. Hlávko 2.2. 2002, poloha Za tratí, koordináty 68:255 (latén, středověk, novověk).
Roku 1871 nalezl majitel domu čp.75 J. Kareš při kopání cihlářské hlíny v hloubce asi 2 m kostrový hrob. U kostry nalezl jednu "neobyčejně" velkou a dvě menší laténské spony, které byly na vrchní části kostry, dále pak jednu přeraženou bronzovou přezku, kamenný klín z hadce, při nohách pak dva železné otevřené kruhy s hrbolky a nadehlavou dvě nádoby." Jedna byla podobná váze, z jakési sklovité látky, na lomu leské, na povrchu hnědé, uvnitř černé. zdobené rytými ornamenty. Druhá nádoba byla prostá, hliněná, barvy černé".
Později v těchto místech Kareš ještě nalezl několik korálků z modrého skla a brus.
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 02. 10. 2001
- DATUM AKTUALIZACE
- 09. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PŘILEHLÁ ÚAN
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Tůma Jan, Muzeum Náchodska (Náchod, Česko) (02.10.2001)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP v Josefově