Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
10600
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
13-22-08/20
KRAJ
Královéhradecký kraj
OKRES
Hradec Králové
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Hradec Králové
OBEC
Habřina
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Habřina
TYP
tvrz; zaniklý areál; hrádek
LOKALIZACE POPISEM
Zalesněný ostroh "Vražba" cca. 0,7 km severo-severo-západně od obce.
OBDOBÍ
pozdní středověk

POPIS

Na zalesněném ostrohu nad levým břehem říčky Hustířanky, necelý 1 km od středu dnešní obce Habřiny, stávala tvrz. Ostroh se nazývá Vračba (Vražba), zbytky tvrziště nazývají místní Na zámečku. Na jižní a zčásti i východní a západní straně byla tvrz chráněna strmými svahy ostrohu, jen na severní straně byl ostroh v úrovni okolí. Tvrziště má oválný půdorys a je obklopeno valem a příkopem. Na tvrzišti je několik terénních vln.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Hrádek "Vražba" se nachází na zalesněném kopci cca 700 m severo-severo-západně od okraje intravilánu Habřiny. je datován do 2. poloviny 13. století (písemné zprávy chybí, datován na základě výskytu bíle keramiky červeně malované). Předchůdce hradu Rotemberka (též Neznášova, k.ú. Habřina), která je poprvé zmíněna k roku 1371.

Hrádek "Vražba" je oválného půdorysu o vnitřních rozměrech 15x18 m (ve směru severojižním) a 31 m (ve směru východozápadním). Opevnění hrádku se sestává z příkopu (šířka 15-17 m, hloubka 7-8 m) a valu bez vnitřní konstrukce (v narušené části valu bylo identifikováno pouze přepálení - do červena zbarvená zemina s uhlíky). V severovýchodní části je tato fortifikační soustava zesílena dalším příkopem (šířka 5 m, hloubka 1,5-2 m). Akropole hrádku byla obklopena palisádou (zjištěno archeologickým výzkumem). Ve východní části akropole hrádku je patrná vyvýšenina o průměru cca 9 m a výšce cca 0,5-0,7 m. V rámci archeologického výzkumu této vyvýšeniny byl odkryt objekt ohraničený ze severozápadní strany výraznou, na jihovýchodě již méně výraznou kamennou destrukcí a kůlovými jamkami. Součástí objektu bylo i otopné zařízení s původně klenutou kupolí o průměru 1-1,2 m. Tento objekt je interpretován jako hradní palác dřevohlinité kůlové konstrukce (založení kůlů zpevněno kameny).

Habřina, hrádek "Vražba" náleží mezi drobná feudální sídla, která stojí na hranici mezi tvrzí a hradem - v literatuře se proto objevuje střídavě v obou těchto skupinách. Část badatelů se přiklání ke kompromisnímu označení "hrádek", ač toto označení není spojeno s nějakou exaktní definicí.

Habřina, hrádek "Vražba" - movité archeologické nálezy - sběry M. Richtera - atypická keramika (uloženo v MVČ HK pod př.č. 53/70), dále archeologickým výzkumem v roce 1978 byl získán soubor bíle keramiky červeně malované, železné předměty (hřeblo, zlomek podkovy, šipka), zlomek bronzoviny.

S lokalitou jsou spojena i tzv. hradecká falsa: jde o napodobeninu runových nápisů na hliněnou desku a desku v podobě bůžka, rovněž popsanou runami. Falsa byla v roce 1922 předložena řediteli královehradeckého musea, L. Domečkovi, který je a další jiné předměty s runovými nápisy zakoupil za účelem odborných expertýz. Analýza nalezených předmětů pracovníky Státního archeologického ústavu a Národního muzea potvrdila podezření L. Domečky, že jde o falsa.

DATUM SCHVÁLENÍ
30. 09. 2001
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Durdík, T. Encyklopedie českých hradů. Praha, 1999. 607.
  • Kopačka, L., Louda, J. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Východní Čechy. Praha, 1989. VI, 107.
  • Duška, J. Památky po našich pohanských předcích v kraji Královéhradeckém. Jaroměř, 1900. 48.
  • Sklenář, K. Slepé uličky archeologie. Praha, 1977. 53-55.
  • databáze "Excerpta" - archeologické lokality In: AO MVČ Hradec Králové.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Tůma Jan, Muzeum Náchodska (Náchod, Česko) (30.09.2001)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Josefově