Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
2013
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
03-32-18/2
KRAJ
Liberecký kraj
OKRES
Semily
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Turnov
OBEC
Turnov
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Daliměřice
TYP
hrad; zámek
LOKALIZACE POPISEM
při hlavní silnice z Turnov do Železného brodu na pravém břehu Jizery
OBDOBÍ
pozdní středověk; novověk 1

POPIS

Hrad přestavěnmý na zámek, založen v 1. pol. 14. stol. (Markvartici), dvojdílná dispozice, předhradí a lichoběžníkové jádro původně s 2 čtverhrannými věžemi (typ - hrady se čtverhrannou obytnou věží - bloková dispozice)
2003 - V souvislosti s průkopem pro drenáž při východním průčelí zámku proběhl záchranný výzkum, který odhalil jednoduchou stratigrafickou situaci. Byla registrována kulturní vrstva s nálezy keramiky z intervalu 16. - 17. století, keramika 15. století tvořila pouze intruzi. Při hloubení průkopu nebylo dosaženo podloží ani nebylo možné datovat archeologickými metodami zeď východního průčelí zámku.
- v literatuře (J.V.Prášek 1879) je v blíže neurčené poloze "pod Hrubým Rohozcem" uváděno městečko zaniklé v třicetileté válce
2008-Na přelomu března a dubna 2007 proběhl ZAV v souvislosti s výkopem vodovodní přípojky pro sociální zařízení v areálu zámku Hrubý Rohozec (k. ú. Daliměřice u Turnova, okr. Semily). Její trasa probíhala při východní zdi hospodářského dvora a ústil při severním průčelí zámku. Přípojka nebyla hloubena průkopem, nýbrž byla zvolena technologie protlaků vodovodního potrubí v 5 šachtách.
V šachtách 1, 2 a 5 byly registrovány zásahy recentního a subrecentního stáří (zjm. výplně výkopů pro inženýrské sítě). V šachtě 3 se nacházel relikt zdiva stavby a v šachtě 4 byla dokumentována stratigrafická situace historických terénů.
Geologického podloží bylo dosaženo pouze v šachtách 4 a 5 v hloubce cca 1 m od současné úrovně povrchu. Řezy šachty 4 byly začištěny a standardně dokumentovány fotograficky a kresebně v měřítku 1:20. V šachtě 4 byl dokumentován též půdorys v úrovni vrstvy 6. Uloženiny byly vzorkovány pro získání datovacího materiálu.
Stratigrafie historických terénů byla zjištěna pouze v šachtách 3 a 4. V šachtě 3 se pod 2 vyrovnávacími vrstvami nacházela koruna smíšeného cihlovo-pískovcového zdiva pojeného vápennou maltou (zachováno cca 7 řádků). Přes recentní narušení prostoru lze předpokládat, že došlo k odhalení jihozápadního nároží stavby, kterou lze na základě provedeného SHP ztotožnit s objektem panského pivovaru ze 16. stol. (ústní sdělení správce SZ Hrubý Rohozec p. J. Zemana). Základové spáry nebylo dosaženo, hloubka průkopu činila 1,5 m.
V šachtě 4 byla zjištěna lineárně deponovaná stratigrafická situace. Svrchní partie tvořily, stejně jako u šachty 3, vyrovnávací vrstvy 1 a 2. Ty obsahovaly artefakty datovatelné do 16. a 17. stol. Ze sběru z výhozu hlíny byla získána i keramika vrcholně a pozdně středověká Uloženina 3 představuje výplň výkopu do úrovně podloží; tvoří ji druhotně uložený blok spraše. Také uloženina 4 je tvořena kontaminovaným materiálem podloží s příměsí písku. Stopy vysrážených oxidů železa svědčí o větším zvodnění. Pod nimi ležící vrstva 5 nese ve své hmotě také stopy výrazného zvodnění.
Uloženiny 3, 4 a 5 s největší pravděpodobností tvoří izolaci proti vzlínání vody, šlo o výkop pro dřevěné vodovodní potrubí, jehož nevýrazné relikty (skvrny) se zachovaly v kontaminovaném povrchu vrstvy 6 (spraš - podloží). Datování této antropogenní atkivity spadá do průběhu raného novověku (16. - poč. 17. stol.).

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Letecká prospekce; Sběr
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
03. 08. 1999
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Prášek, J. Dějiny města Turnova nad Jizerou v Boleslavště. Turnov, 1879. 173.
  • Durdík, T. Encyklopedie českých hradů. Praha, 1995. 112.
  • Sedláček, A. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Boleslavsko. Praha, 1997. X, 197-201.
  • Durdík, T. Monumis, značka CA, HS 002-10.
  • Šimák, J. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Turnovském. Praha, 1909. XXXII, 102-130.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Prostředník Jan, Muzeum Českého ráje (Turnov, Česko) (03.08.1999)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Liberci