Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
24181
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
24-22-16/5
KRAJ
OBEC
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
TYP
vojenský tábor; cesta
LOKALIZACE POPISEM
SV svah kóty 375,5 m
OBDOBÍ
novověk

POPIS

Laténský čtyřúhelníkovitý opevněný areál - v terénu dnes dobře patrný příkop a val. Lokalita bývá označována jako tzv. keltská Viereckschanze - kultovní areál.

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum
PŘESNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Na mapě náměšťského panství z r. 1746 označeno jako "Alte Schanze von Züzka zeütten". Původ šancí je však mladší, zachované valy sloužily v novověku jako vojenská pozice. Jejich vznik je kladen do období třicetileté války, opevnění bývá také spojováno s tažením Prusů v r. 1758 (blíže Čižmář 1991, 28). Vzhled odpovídá standardním redutám, známým i z jiných lokalit. Datování by upřesnil archeologický, případně archivní průzkum.
Terénním průzkumem na jaře 2007 (D. Adam, P. Bolina, D. Cendelín, P. Šlézar) došlo k objevu pozůstatků středověkých úvozů, nacházejících se v superpozici s valy i příkopy šancí, což vylučuje původ fortifikace v mladší době železné.
Severně a jižně od opevnění se nacházejí poměrně výrazné žlaby - úvozy, hluboké až 1 m. Při bližším pozorování jsou patrné také žlaby vedoucí od západu k východu přes objekt šancí, který tyto pozůstatky úvozů porušuje. Úvozy byly jednou ze dvou větví středověké Konické cesty, doložené v písemných pramenech v 2. polovině 13. století (Bolina - Šlézar, 2007).
Na její druhé větvi, cca 3,3 km severozápadně od "Švédských šancí", na k. ú. Olbramice u Vilémova, se nachází časově blízké polní opevnění (Státní archeologický seznam - pořadové číslo 24-22-11/3). Liší se pouze menšími rozměry a na jedné straně dvojitým valem. Stav zachování (profilace valu, zanesení příkopu) je u obou lokalit totožné. Obě polní opevnění zaujímala strategickou pozici na komunikacích směřujících na Olomouc.


Aktualizace:
18.2.2002 - oprava a doplnění údajů (Procházková)

DATUM SCHVÁLENÍ
05. 06. 1996
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Čižmář, M. Keltská "Viereckschanze" u Ludéřova, okr. Olomouc In: Archeologické rozhledy. Praha, 1973. 25.
  • Čižmář, M. "Švédské šance" u Ludéřova In: Vychodil, L. a kol.: 850 let Náměště na Hané (1141-1991). Náměšť na Hané, 1991. 28-31.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Čižmář Miloš, Ústav archeologické památkové péče Brno (05.06.1996)