Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
2453
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
03-34-08/2
KRAJ
Královéhradecký kraj, Liberecký kraj
OKRES
Jičín, Semily
OBEC ORP
Jičín, Turnov
OBEC
Hrubá Skála, Libošovice, Mladějov, Troskovice, Vyskeř
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Hrubá Skála, Malechovice, Roveň u Sobotky, Troskovice, Vyskeř
TYP
osídlený skalní prostor; vesnice; sídlo elity; dvůr; areál nezemědělské výroby; sídliště
LOKALIZACE POPISEM
ves Semín leží 9 km j od Turnova
OBDOBÍ
mezolit; kultura šňůrové keramiky; mladší doba halštatská; doba laténská; středověk - novověk; přechod pozdní středověk/novověk; novověk 2

POPIS

Výzkum PhDr. J. Waldhausera, Csc. - NTM Praha, (chybný katastr). Semín - původně tvrz a ves. Od 18. století jen dvůr.
výzkum 1993 (spolupráce s PhDr. M. Lutovským - NM Praha) - nálezy laténské keramiky z výplně příkopu (LTC2/D1)
1. zmínka 1356 - Joh. et Vlrici fratrum de Semin
24/8/2000 - letecké snímkování negativní zjištění
2002 - letecké snímkování - negativní zjištění
duben 2003 - geofyzikální měření na tzv. hlavním valu (PřF UK)
duben, květen 2005 - letecké snímkování (negativní zjištění)

červenec-srpen 2005- Nebákovský mlýn - Při revitalizaci rybníka Nebákov došlo v jeho JZ části u hráze při skalní stěne k nálezu kapes a dráží na skalním reliéfu a v rybničním kalu se nalezly fragamenty dřevěné konstrukce mlýnského náhonu. Nálezová situace byla kresebně a fotograficky zdokumentována a z dochovaných trámů mlýnského náhonu byly odebrány vzorky pro dendrodataci, která prokázala středověké a raně novověké stáří konstrukce.

2007 - "Jeskyně dr. Nastoupilové"na jižním břehu rybníku Věžák, nadmořská výška 258 m - jde o převis, který byl narušen v roce 2004 amatérským zásahem (nálezy předány PhDr. J. Waldhauserem)
2008 - Ve dnech 18. až 23. července 2007 proběhl záchranný archelologický výzkum pod skalním převisem na jižním břehu rybníka Věžák (rozměry: okap 3,4 x 4,8, hloubka převisu 3,1 m), který byl v roce 2003 narušen amatérským vkopem (Matoušek - Jenč - Peša 2005, 89). Totožnost pachatele (M. Kubeček z Jablonce nad Nisou) se podařilo zjistit a bylo s ním zahájeno správní řízení pro porušení zák. č. 114/1992 Sb. a zák. č. 20/1987 Sb. (Jenč - Mikuláš 2006; Jenč 2006, 32). Z této nelegální akce byl Muzeu Českého ráje v Turnově v roce 2005 předán soubor 96 zlomků keramiky, 3 zlomků kostí a olověného projektilu (artefakty lze přiřadit následujícím období a kulturám: kultuře se šňůrovou keramikou, laténsko - římskému horizontu, VS1-2, VS2, VS2-NO1, NO2-REC; Waldhauser - Krásný 2005, 129 - 132).
Záchranný archeologický výzkum, který zde v roce 2007 proběhl, se zaměřil zejména na ověření stratigrafické situace a na určení rozsahu poškození lokality. Z tohoto důvodu byla v jižní části plochy položena sonda o rozměrech 2 x 1 m, která východní hranicí přiléhala ke skalní stěně. Sonda byla dále rozměřena do 8 čtverců A - H o rozměrech 0,5 x 0,5 m. Sediment byl v každém čtverci rozebírán odděleně po mechanických vrstvách o mocnosti 10 cm a proséván na sítech (2 mm). Vzhledem k narušení amatérským výkopem, které bylo registrováno až do hloubek 1,04 - 1,41 m od současného povrchu, nebylo účelné volit jinou metodiku výzkumu. Výzkum byl ukončen v úrovni rozpadlého skalního podloží v mechanické vrstvě č. 15.
Ověřovací sondáž, která byla situována do jižní poloviny převisu, bohužel prokázala velmi výrazné narušení sedimentů až do hloubky 1,04 - 1,41 m (skalní podloží se nacházelio v hloubce 1,45 - 1,48 m od současné úrovně povrchu). V reliktu se dochoval sediment z období mezolitu, mladší antropogenní aktivity bylo lze registrovat pouze na základě artefaktů nalézaných v sedimentu druhotně deponovaném. Nalezené artefakty postmezolitického stáří lze datovat do eneolitu (kultura se šňůrovou keramikou), blíže neurčeného mladšího pravěku, přelomu starého a nového letopočtu (závěr doby laténské a počátek doby římské - kobylská skupina). Pod převisem byla registrována nebývale výrazná aktivita z vrcholného a pozdního středověku, která začala ve druhé polovině až závěru 13. století, pokračovala ve 14. století a končila v závěru 15. až na počátku 16. století. Zatímco pro starší období středověku nelze z nalezených artefaktů lépe určit zde probíhající antropogenní aktivitu, pro jeho závěr máme stopy s podstatně vyšší vypovídací hodnotou: pracovala zde penězokazecká dílna. Podobná byla již prokázána nejenom v Koněpruských jeskyních v Českém krasu, ale také v nepříliš vzdálené Babí peci pod Kozákovem. Všechny zmíněné dílny byly obdobně situovany do relativně nepřístupné oblasti mimo dosah středověkých cest a stezek.
Závěrem lze konstatovat, že revizní archeologické výzkumy je nutné provádět i ve skalních lokalitách pokládaných za zničené nebo z větší části narušené. Amatérští "hledači pokladů" nejsou totiž a) důslední při vybírání artefaktů, b) jejich pozornosti uniknou přinejmenším sedimenty předneolitického stáří.
Literatura
Jenč. P. 2006: Zničené sedimentárná výplně skalních dution Českého ráje. In: Petr Jenč a Lenka Šoltysová (Eds.) Pískovcový fenomén Českého ráje. Sborník příspěvků ze semináře Jičín 12. června 2004, 31 - 50, Turnov.
Jenč, P. - Mikuláš, R. 2006: Environmentální a vědecký význam skalních dutin "pískovcového fenoménu" a právní nástroje jejich ochrany se zvláštním zřetelem na problematiku CHKO Český ráj. In: Petr Jenč a Lenka Šoltysová (Eds.) Pískovcový fenomén Českého ráje. Sborník příspěvků ze semináře Jičín 12. června 2004, 25 - 30, Turnov.
Matoušek, V. - Jenč, P. - Peša, V. 2005: Jeskyně Čech, Moravy a Slezska s archeologickými nálezy. Praha.
Waldhauser, J. - Krásný, F. 2005: Problémy konce doby laténské v Pojizeří. In: Archeologie barbarů 2005, 91 - 153, Praha.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Letecká prospekce; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
16. 09. 1998
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Košnar, L., Waldhauser, J. Archeologie Germánů v Pojizeří a v Českém ráji. Praha-Mladá Boleslav, 1997. 59-62,118.
  • Filip, J. Dějinné počátky Českého ráje. Praha, 1947. 247.
  • Profous, A. a kol. Místní jména v Čechách. Praha, 1957. IV, S-Ž, 41.
  • Šimák, J. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Turnovském. Praha, 1909. XXXII, 147.
  • Lutovský, M., Waldhauser, J. Zjišťovací archeologický výzkum laténského opevnění Semín roku 1993, Z Čes. ráje a Pokrkonoší. Semily, 1998. 11, 133-158.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Prostředník Jan, Muzeum Českého ráje (Turnov, Česko) (16.09.1998)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Liberci