Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
25337
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
24-32-10/2
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Blansko, Brno-venkov
OBEC ORP
Blansko, Šlapanice
OBEC
Olomučany, Vranov
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Olomučany, Vranov u Brna
TYP
hrad
LOKALIZACE POPISEM
Nový hrad a okolní předsunutá opevnění
OBDOBÍ
pozdní středověk

POPIS

Dobře zachovaná zřícenina hradu na šíji a fragmenty zdiva druhého hradu na konci ostrohu v meandru Svitavy představují ojedinělý příklad přeměny předsunutého opevnění v sídlo. Hrad na konci ostrožny brzy zanikl. Dispozice zadního hradu je dvojdílná, přičemž předhradí mezi dvěma mohutnými šíjovými příkopy je beze stop zděných konstrukcí. Vlastní hrad představuje obdélník s useknutými nárožími v čele. Na skalnatém pahorku uprostřed plochy jsou základy nepravidelného tvaru. Kolem vlastního hradu bylo zjištěno šest fortifikací, které fungovaly jako předsunutá opevnění, nebo obléhací stanoviště. Hrad byl poničen ve třicetileté válce, znovu obnoven a dále příležitostně využíván. Keramika ze sběrů pochází ze 14.-15. stol., nejstarší zmínka o vlastním hradě pochází z r. 1381.

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum; Sběr
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 200 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Dobře zachovaná zřícenina hradu na šíji a fragmenty zdiva druhého hradu na konci ostrohu v meandru Svitavy představuje ojedinělý příklad přeměny předsunutého opevnění v sídlo. Hrad na konci ostrožny brzy zanikl. Dispozice zadního hradu je dvojdílná, přičemž předhradí mezi dvěma mohutnými šíjovými příkopy je beze stop zděných konstrukcí. Vlastní hrad představuje obdélník s useknutými nárožími v čele. Na skalnatém pahorku uprostřed plochy jsou základy nepravidelného tvaru. Nejstarší zmínka o vlastním hradě pochází z r. 1381. Kolem vlastního hradu bylo zjištěno šest fortifikací, které fungovaly jako předsunutá opevnění. Po objevení šestého z nich v prudkém svahu však vyplynulo, že se jednalo o obléhací stanoviště vztahující se k obléhání hradu Uhry, ukončené v r. 1470.

DATUM SCHVÁLENÍ
07. 11. 2000
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Plaček, M. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1996. 257-258.
  • Hasoň, Z., Koudelka, M. Hrady okresu Blansko. 1997. 39-45.
  • Doležel, J. Nálezy z vrcholného a pozdního středověku severozápadní Moravy v letech 1979-1983 (okr. Blansko, Brno - venkov a Vyškov) In: Přehled výzkumů. Brno, 1985. 28/1983, 82-84.
  • Konečný, L., Merta, J. Pokračování průzkumu středověkých opevnění kolem Nového hradu u Adamova In: Archaeologia Historica. Brno, 1980. 5, 305-319.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Matějíčková Andrea, Ústav archeologické památkové péče Brno (07.11.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně