Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
25593
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
24-33-20/5
KRAJ
Jihomoravský kraj
OKRES
Znojmo
OBEC ORP
Moravský Krumlov
OBEC
Moravský Krumlov
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Moravský Krumlov, Rokytná
TYP
jiná archeologická lokalita; výšinné sídliště; pohřebiště; opevnění; zaniklý areál; vesnice; neurčený areál
LOKALIZACE POPISEM
s až sz obce + intravilán obce
OBDOBÍ
neolit; eneolit; doba bronzová; doba halštatská; středověk; raný středověk; raný středověk 4

POPIS

Dvojdílné hradiště umístěné na ostrožně obtékané řekou Rokytnou. Menší část hradiště (akropole) i jeho větší část (předhradí) je na jižní straně opevněna částečně dochovaným příkopem a valem. Lokalita byla osídlena v eneolitu, pozdní době bronzové a zejména v mladší době hradištní.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Náhodný nález
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Na ostrožně obtékané ze tří stran říčkou Rokytnou jsou pozůstatky rozsáhlého slovanského hradiště z.11.-13.st. - významného střediska na pomezí znojemského a brněnského knížecího údělu. Lokalita byla výšinným sídlištěm již v období eneolitu, ale až v době mladohradištní se zde rozkládala opevněná osada. Zánik hradiska se klade do doby kolem pol. 12. stol.
Rokytná- obec připomínaná již 1046 na obchodní stezce z Brna, která se zde dělila ke Znojmu a Jihlavě. V místech snad románského kostela stojí barokní kostel sv. Leopolda z r.1775 a věží z 1798.
Akropole se nacházela spíš v jeho horní plošinaté části v poloze Velké hradisko. V jižní části plochy s místním názvem Malé hradisko se rozkládá obec Rokytná.. Tyto dvě části odděloval příčný val s příkopem, který odděloval akropoli od předhradí.
Část hradiska je zasažena výstavbou rodinných domků a vzhledem k této výhodné poloze hrozí (přestože bylo hradisko prohlášeno za KP), že na ploše hradiska bude probíhat další stavební činnost.

DATUM SCHVÁLENÍ
11. 03. 2002
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Novotný, B. Archeologický výzkum hradu Rokyten na Moravě z 11. až 1.pol.12.stol., jeho hradský obvod... In: Archaeologia Historica. 1981. 6, 221-236.
  • Procházka, R. Lesefunde auf dem Přemysliden-Burgwall in Moravský Krumlov - Rokytná (Bez. Znojmo) In: Přehled výzkumů. Brno, 1983. 26/1981, 81.
  • Měřínský, Z. Přehled dosavadního stavu výzkumu fortifikací 11. až počátku 16. století na Moravě a ve Slezsku (hradiska a hrady) In: Archaeologia Historica. Brno, 1981. 6, 147-197.
  • Procházka, R. Rettugsgrabung der Vorburg des Burgwalles in Mor.Krumlov-Rokytná im Jahre 1984 In: Přehled výzkumů. Brno, 1987. 29/1984, 43.
  • Novotný, B. Výzkum opevnění hradiska Rokytné u Moravského Krumlova In: Přehled výzkumů. Brno, 1961. 5/1960, 98-101.
  • Novotný, B. Výzkum výšinného mladohradištního opevnění Rokytné na Moravsko-Krumlovsku, jeho hradský obvod ..... In: Vlastivědný věstník moravský. Brno, 1981. 3, 282-291.
  • Procházka, R. Záchranný výzkum mladohradištního hradiska v Mor. Krumlově-Rokytné In: Přehled výzkumů. Brno, 1985. 28/1983, 50-51.
  • Novotný, B. Zjišťovací výzkum hradiska v Rokytné u Mor.Krumlova In: Přehled výzkumů. Brno, 1960. 4/1959, 133-138.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Knechtová Alena, Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (11.03.2002)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Brně