Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
7847
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
12-33-16/8
KRAJ
Plzeňský kraj
OKRES
Plzeň-město
OBEC ORP
Plzeň
OBEC
Plzeň
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Plzeň
TYP
klášter; město; předměstí
LOKALIZACE POPISEM
Jádro a předměstí Plzně.
OBDOBÍ
přechod pozdní středověk/novověk

POPIS

Město Plzeň založeno kolem roku 1292 Václavem II. V historickém jádru Plzně převládají středověké nálezy, učiněné většinou při opravách a zajištění sklepů historického podzemí města.
Dominikánská ul. č.1, čp. 279 (2 studny), hotel Central (2 studny), nám. Republiky č. 17, ppč. 131 (studna), nám. Republiky č.21, ppč. 135 (studna), Františkánská 13 - klášter (hroby mnichů), Františkánská 5, ppč. 119 (odpadní jímka a studny), Františkánská 3, ppč.118 (studna), Františkánská 7, ppč. 120 (studna), Dominikánská č.p.4 (odpadní jímka), budova soudu, Solní ul.20 (zásobní jáma a 2 studny), Smetanova č.4 (odpadní jímka) Smetanovy sady č.2, ppč. 179 (středověká brána), Perlová ul. č.1, ppč. 83 (2 studny), Veleslavínova č.p. 42 (navážka), Pražská č.5, č.p. 79(studna), Pražská č. 18, ppč. 353 (žárový hrob z doby římské), Sedláčkova ul. (ojedinělý nález eneolitické kamenné sekerky), ve stejné ulici kulturní jáma z přechodu doby laténské a římské, Riegrova ul. č.p. 2 (bronzová sekerka mohylové kultury střední doby bronzové a středověk). K nálezům kromě keramiky a kovů patří i sklo a výrobky z organických hmot (dřevo, kůže).

V letech 1993 - 1997 v historickém jádru proběhly následující akce :
Nám. Republiky 13, č.p. 106 - v kanalizační rýze dokumentována stratigrafie úprav povrchů dvora a průjezdu domu, základový vkop renesanční průčelní zdi a cca. 3m za ní v průjezdu situace, jež by umožňovala předpokládat existenci gotického podloubí. V prostoru náměstí, 4-5,8m od průčelí domu, rýha porušila jámu s keramikou starší doby římské (?)

Nám. Republiky 36, č.p. 235 - Záchranný výzkum při přestavbě domu na pobočku České spořitelny. Sondáže intaktních ploch na dvoře (28 metrů čtverečných, zjištěny ploty a zídky, odpadní jáma a stratigrafie úprav terénu od 14. století) a vybrání výplní 2 studen (rozsáhlé nálezové soubory 14.-15. století). Nálezové situace z velké části zničeny výstavbou kompletně podsklepené novostavby z r. 1894, ve sklepích dokumentovány druhotně použité architektonické články ze středověkého domu.

Nám. republiky 35/2 - výzkum studny (středověk - novověk, keramika a další)
Ul. B. Smetany, před č.p. 159 a 160. Dokumentován nevelký pozůstatek středověké stratigrafie ulice a odečtena nivelita povrchu, odpovídajícího lokaci města. Určen průběh nedatované kamennéí kanalizační stoky.

Veleslavínova ul. 7, čp. 70. Jámou pro výtahovou šachtu na dvoře domu zničena část středohradištního objektu mělce zahloubeného do pravěké vrstvy (starší doba římská ?)

Sedláčkova 1, čp. 187. Kompletní výzkum nárožní parcely bývalého domu "U Görgů", zbořeného v roce 1985, (cca 290m čtv.). druhotně uloženou keramikou doloženo osídlení mladší a pozdní doby bronzové. Z objektů lokačního horizontu města (přelom 13./14. stol.) zjištěno v S polovině parcely víceprostorové jádro domu, přisazené štítovou stěnou k uliční čáře (lehká dřevěná konstrukce, přední díl s ohništěm byl cca 30 cm zahlouben do podloží). Rozměry domu přesahovaly 600 a 280 cm. Nejstarší kamenná výstavba (2.pol. 14. století) zaujímá čtvercový prostor na ploše staršího jádra (buď samostatný objekt, nebo paralelní boční křídlo domu, situovaného podle předpokladu v J pol. parcely - dnes kompletně podsklepená plocha). Obě části byly nejpozději v 16.-17.stol. sjednoceny do výsledné podoby dvoukřídlého jednotraktu, ještě ve 2. čtvrtině 15.stol. byla po požáru JZ část dispozice podsklepená. V zadní části parcely existovaly 3 kamenné studny (2 z výplní materiálů 1.pol.15.stol.), hustě umístěné odpadní jámy (1 s výdřevou stěn a bohatým souborem z doby po r. 1600), ploty a další lehké objekty.

Sady 5. května, staveniště hotelu Diplomat. Na ploše 0,7 ha v předpolí SV rohu městského jádra dokumentovány během zemních prací stavební relikty městského mlý na s příslušnými dlažbami a navážkovým souvrstvím od konce 16. století výše, a zbytky dalších novověkých stavebn. 3 sondami a následným dozorem při skrývkách vyloučená existence archeologických horizontů starších 16. stol.

---------------- aktualizace 4.4.2002
Františkánský klášter: Z: 408 J:131
2001, M. Čechura: Předstihový výzkum před stavbou odvlhčovacího kanálu při S stěně kostela Nanebevzetí P. Marie v areálu františkánského kláštera. Nalezeny pozůstatky zbořené kaple sv. Anny z pol. 16. stol. Zachyceny kamenné obvodové zdi, oltářní menza a podlaha se dvěma druhy dlažby: kamenné desky a narušená cihlová dlažba. Pod podlahou se má nacházet rodinná hrobka Kašpárků z Palatina. Výzkum ukončen na úrovni podlahy dostačující úroveň pro projekt vzdušníku), interiér kaple zůstane zachován. Z od kaple odkryty spodní části několika hrobů.
M. Čechura, ZČM Plzeň

Františkánský klášter: Z: 408 J: 125
7.-29.8.2001, K. Nováček: Prohloubení, dokumentace a stratigrafické vyhodnocení statických sond ve východní místnosti křídla, bývalé barokní kuchyni. Sonda 6/01 odkryla rub valené klenby suterénní chodby ke gotickému hypocaustu. Sondou 7/01byla zachycena složitá situace s pozdně středověkou pecí předcházející výstavbě obvodových zdí kuchyně. Do vyrovnávacích navážek nad dlaždicovou podlahou kuchyně byl zahlouben koncový úsek dřevěného vodovodu s odběrným místem. Stratigrafie v sondě 8/01 byla do hloubky 150 cm zničena výkopem pro dřevěný vodovod, starší, snad pozdně středověké souvrství obsahující velký podíl nevypálených i vypálených hliněných omazů tak bylo možno zachytit jen ve fragmentech. Ani jednou sondou nebylo dosaženo podloží. Dále byla doplněna stavební dokumentace suterénní chodby k hypocaustu a dokumentován vertikální řez v místě jejího jihovýchodního proražení.

Malá ulice 7: Z: 404 J: 170
12.-15.3.2001, K. Nováček, ZČM Plzeň: Drobná sonda (145 x 115 cm) v místě neohlášeného zemního zásahu u nádvorního průčelí domu uskutečněného během jeho rekonstrukce. Dokumentováno SZ nároží gotického zděného základu a až 60 cm mocná stratigrafie počátku 15. - 19. století, nasedající v hloubce 311,20 m na povrch půdního typu. Spodní partie souvrství přiléhají k základu a mají charakter odpadních vrstev s enormním množstvím keramiky (hrnčířský odpad?). Nádvorní zeď domu je až klasicistní.

Plzeň - Americká ul. 20 (u nádvorní strany domu Americká 20): 12.3. 2001: Ve stavební jámě pro přístavbu k nádvorní straně domu (10 x 2-4 x 1,2 m) zachycena studna kruhového půdorysu o průměru 120 cm. Stěny z opracovaných žulových kvádrů, ve spárách zlomky cihel. Do hloubky 225 cm od povrchu studna postrádala výplň, pak následoval zásyp z volné kamenné sutě, který nebyl vybírán. Studna byla respektována základem parcelní zdi domu z přelomu 19. a 20. století a i další indicie nasvědčují, že byla ještě v této době funkční. Jiné nálezy nebyly v jámě zaznamenány. Část pláště studny o výšce 150 cm, která kolidovala s projektovanými základy, byla rozebrána.
K. Nováček

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Mapové podklady
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
17. 07. 2001
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Aktuálně chráněné prvky

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Beneš, A., Doubová, M., Frýda, F., Nechvátal, B. Plzeň In: Výzkumy v Čechách. Praha, 1964. 1963.
  • Nováček, K. Plzeň, okr. Plzeň-město In: Výzkumy v Čechách. Praha, 1997. 1993-1995, 177.
  • Nováček, K. Plzeň, okr. Plzeň-město In: Výzkumy v Čechách. Praha, 1997. 1993-1995, 178.
  • Nováček, K. Raně středověké osídlení v areálu Nové Plzně In: Sborník Západočeského muzea v Plzni. Plzeň, 1996. 13.
  • Nechvátal, B. Středověká studna v Plzni - Solní ulici In: Archeologické studijní materiály AÚ ČSAV. Praha, 1976. 12, 12.
  • Výroční zpráva o činnosti ZČM za r. 1995 In: Archiv ZČM v Plzni.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Metlička Milan, Západočeské muzeum (17.07.2001)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Plzni