Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
8114
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
12-34-15/1
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Příbram
OBEC ORP
Příbram
OBEC
Jince
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Rejkovice
TYP
výšinné sídliště; hradiště; opevnění; kultovní místo; neurčený areál; kultovní areál
LOKALIZACE POPISEM
Hora Plešivec na SZ výběžku hlavního brdského masivu nad Litavkou.
OBDOBÍ
střední / mladší neolit; eneolit; pozdní doba bronzová; období had-lta; doba laténská; střední doba laténská; starší doba stěhování národů; raný středověk

POPIS

Hradiště na vrcholové plošině hory Plešivec, mohutného křemencového masivu (654 m n. m.), vybíhajícího k severu z Brdských hřebenů a vystupujícího nad údolím Litavky skoro 300 m vysoko. Hora je zalesněná. Úbočí jsou porušena několika starými lomy. Svahy na západě k Litavce jsou strmé. Vrchol je přirozeně chráněn i z dalších stran, kromě snadnějšího přístupu z jihu. Dvoudílné hradiště na temeni uzavírá plochu 57 ha. Patří k největším v českých zemích. Vnější hradiště (předhradí) tvoří zhruba půdorys zaobleného obdélníku ve směru sever - jih, vymezený mohutnými valy nasypanými z lomového kamene. Valy jsou z vnitřní strany vysoké jen asi 1 m. Zvnějšku jsou však mnohem výraznější. Vstupuje se do nich branou zvanou Stará vrata, původně klešťovitou, ale porušenou při stavbě lesní silnice v 19. století. Od východu se vstupovalo přes Malá vrata. Průchod v severním obvodu zvaný Nová vrata je novodobý. Do opevnění jsou zapojeny vystupující skály, zejména na jihu a severozápadu. Vnitřní hradiště shodného tvaru zabírá jen na čtvrtinu vnějšího obdélníku. Vstupuje se do něj od jihu. Přirozeného původu je Zahrada (Zahrádka), nevelký, ale skalami zcela obklopený prostor na vrcholu hradiště. Celková délka valů činí přes 3 km. Devět bronzových depotů objevených na svazích a úpatích Plešivce v 19. a 20. století naznačuje, že hora mohla mít kultovní význam už v mladší době bronzové. Hradiště bylo strategickým bodem ve sféře knovízské a štítarské kultury na jediném významném přechodu Brd, údolím Litavky, mezi Vltavou na východě a Plzeňskou kotlinou na západě. Sklady bronzové suroviny a výrobků mohou svědčit též o výrobě a výměně. Hradiště samotné nebylo patrně hustěji, ani trvaleji osídleno. Je pravděpodobné, že hradiště na Plešivci je jedním z těch, které byly osídleny i v průběhu mladší doby laténské a v době stěhování národů.

Doklady osídlení:
Mladší doba kamenná, neolit - nálezy broušených kamenných nástrojů, sekyrek - neprofánní ritualizovaný prostor.
Pozdní doba kamenná, eneolit - možná existence výšinného sídliště, nálezy kamenné industrie.
Známo četnými nálezy bronzových depotů (hradiště, masiv Plešivce). Do roku 1989 jich bylo více než 10. Knovízská a štítarská kultura. Depoty spíše mladší bronz, prevaha keramiky spíše pozdný bronz.
Možné osídlení v pozdním halštatu až v mladším laténu. Nálezy dvojice dutých náramků spadajících do pozdního halštatu. Další doklady chybí.
Depot desítek až stovek laténských bronzových náramků a nánožníků po polovině 3. století. Vše údajně v bronzovém kotli.pod Plešivcem u lesní cesty z hájovny v Bezdědičkách v roce 1999 - viz. dále.
Nálezy zlatých keltských mincí.Nález dvou zlatých keltských mincí, třetin zlatého statéru tzv. mušlového typu v roce 1872 při stavbě rakovnicko-protivínské dráhy na svahu hory Plešivce (katastr Rejkovic) proti tehdejší továrně na výrobu papíru. Mince byly zašantročeny a prodány hořovickému zlatníku Vačkářovi, který jednu roztavil a druhou prodal do Plzně klenotníku Schmittovi. Ta zůstala zachována, poněvadž ji klenotník prodal soukromému sběrateli, v jehož sbírce byla uložena.
Stěhování národů - počátečná fáze, kdy opět dochází k osídlování výšinných poloh, s relikty starších opevnění - možná existence výšinného sídliště
Raný středověk: 3 bronzové esovité zaušnice
Plešivec se stal kolem roku 1890 místem většího nálezu mincí, který však byl téměř úplně rozebrán a dochovaly se pouze čtyři haléře Vladislava II., jež byly předány Národnímu muzeu.
Podobný osud potkal další velký nález pod Plešivcem, kdy v polovině dubna 1923 bylo při lesních pracích na severním svahu temene vrchu pod tzv. "valy" nalezeno asi 400 českých denárů Spytihněva II. a Vratislava II. a jeden Vratislavův denár moravský. Poklad byl ukryt před rokem 1086. Zachovaný zbytek mincí byl nejdříve uložen na lesním úřadě v Jincích, pak část předána do Národního muzea a část včetně nádobky, v níž byly mince uloženy, deponována v muzeu v Hořovicích. Až do této doby byly v okolí Plešivce jen nálezy prehistorické; mincovní nález nasvědčuje, že zde v době historické bylo významnější sídlo a panská tvrz. Depot stříbrných denárů Spytihněva II. a Vratislava II. z 11. století byl objeven v poloze "U pokladu". Místo nálezu reidentifikováno v roce 2001

Výzkum:
16.17.5. 1931: Chata rozrušena dobýváním pařezů, deštičková spona, keramika - knovíz. Dva zlomky středověké keramiky. Zachytil František C. Friedrich.
25. 9. 1937: V poloze Na Mořině - 25. 9. 1937 jsou mohyly, které budí rozpaky - zaznamenal F. C. Friedrich.
V roce 1947 výzkum A. Knora (AÚ Praha).
V roce 1985 výzkum K. Motykové (AÚ Praha).
V 90. letech (1986) nalezen ojedinělý mezolitický úštěp. BZO 1999, 1314;
1996: Sběr ve vývratech stromů, ml. bronz - doba halštatská, keramika, BZO 1999, 1315-1316
V roce 1999 s nelegálně pomocí detektoru kovů vyzvednuty postupně čtyři depoty bronzů.
V roce 2000 zjištěno poškození valu u brány A.
V roce 2001 provedena sondáž (sonda 1) na místě poškozeného valu u brány A. Zjištěna destrukce a keramika z pozdní doby bronzové (grantový úkol M Příbram a AÚ Praha AV ČR). Název: Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů. MK PK01P04OPP011
V roce 2002 geofyzikální měření ploch hradiště, Roman Křivánek.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Vizuální průzkum; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr; Náhodný nález
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Rozsah území byl vymezen na základě odborného vyhodnocení dostupných informací o výskytu archeologických nálezů.

DATUM SCHVÁLENÍ
23. 02. 1998
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Kombinace celkové a částečné ochrany. Vyloučení nebo omezení velkoplošných zásahů. Menší zásahy a nové inženýrské sítě jsou možné v omezeném rozsahu a do omezené hloubky. Rozsah zásahu včetně plošných a sondážních archeologických zásahů je nutné předem konzultovat na příslušném archeologickém pracovišti.

Charakteristika památkových hodnot
Mohutné opevnění, pravděpodobný nález nemovitých a movitých nálezů na ploše hradiště.

PRVKY

Archeologické prvky a lokality

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Kytlicová, O. České hromadné nálezy bronzů z obd. knovízské kultury In: Rukopis disertační práce. 1963.
  • Maličký, J. Předslovanská hradiště v jižních a západních Čechách In: Památky archeologické. Praha, 1950. 43, 21-42.
  • Axamit, J. Různosti In: Památky archeologické. Praha, 1921. 32, 225-230.
  • Píč, J. Starožitnosti země české. Čechy za doby knížecí. Praha, 1909. III/1, 361.
  • Jelínek, B. Plešivec und seine nächste Umgebung in der Vorgeschichte. In: Mitteilungen der Anthropologischen Gesellschaft. 1896. XXVI, 195-236.
  • Sklenář, K. Rejkovice (okr. Příbram). In: Archeologické památky. Čechy, Morava, Slezsko. Opava, 1993. 188-189.
  • Korený, R., Slabina, M., Waldhauser, J. Kauza Plešivec - nové nálezy depotů v roce 1999. In: Podbrdsko. Příbram, 2000. 7, 229-233.
  • Korený, R. Rejkovice a Jince, okr. Příbram. Nové nálezy štípané industrie z katastru obcí. In: Podbrdsko. Příbram, 2000. 7, 226-228.
  • Motyková, K. Nové poznatky o opevnění hradiště Plešivec. In: Sborník Západočeského muzea v Plzni, Historie. Plzeň, 1992. 8, 74-82.
  • Nohejlová-Prátová, E. Plešivec (vrch) u Lochovic, okr. Horažďovice, 1494. In: Nálezy mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1956. 2, 25.
  • Nohejlová-Prátová, E. Plešivec, kopec, okr. Hořovice, 2764. In: Nálezy mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1956. 2, 264.
  • Lutovský, M., Slabina, M. Archeologické dílo Františka C. Friedricha. In: Archeologie ve středních Čechách. Praha, 2004. 8, 52.
  • Křivánek, R. Přehled využití geofyzikálních měření ARÚ Praha na archeologických lokalitaćh ve středních Čechách v letech 1999-2003. In: Archeologie ve středních Čechách. Praha, 2004. 8, 398-400.
  • Korený, R. Plešivec u Rejkovic - nové výšinné sídliště z doby stěhování národů? In: Archeologie ve středních Čechách. Praha, 2002. 6/1.
  • Čtverák, V., Lutovský, M., Slabina, M., Smejtek, L. Rejkovice In: Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha, 2003. 272-278.
  • Korený, R. Archeologické výzkumy na okrese Příbram v roce 2000. Rejkovice. In: Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy, 2001. 19, 91.
  • Korený, R. Archeologické výzkumy v okrese Příbram v roce 2001. Rejkovice, hradiště Plešivec. In: Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy, 2002. 20, 99.
  • Korený, R. Archeologické výzkumy na Příbramsku v roce 2002. Rejkovice, hradiště Plešivec. In: Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy, 2003. 21, 199.
  • Korený, R. Archeologické výzkumy na Příbramsku v roce 2003. Rejkovice, hradiště Plešivec. In: Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy, 2004. 22, 144.
  • Korený, R. Rejkovice, okr. Příbram, 1085 In: Výzkumy v Čechách, 2001. Praha, 2003. 244.
  • Korený, R. Rejkovice, okr. Příbram, 1086 In: Výzkumy v Čechách, 2001. Praha, 2003. 244.
  • Korený, R., Křivánek, R. Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů. In: Závěřečná zpráva projektu za l. 2001-2004 (nepublikovaný výtisk). Příbram, 2005.
  • Cílek, V. a kol. Hradiště a archeologické nálezy. In: Střední Brdy. Příbram, 2005. 179-200.
  • Pochitonov, E., Radoměrský, P. Rejkovice, okr. Hořovice, 110 In: Nálezy keltských mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1955. I., 63.
  • Sklenář, K. Lidoví archeologové v kraji pod Plešivcem. In: Vlastivědný sborník Podbrdska. Příbram, 1983. 25, 73-95.
  • NPÚ generální ředitelství (Praha), archeologické výzkumy, posudky, zprávy, VV823b, Korený, Rastislav, Křivánek, Roman, Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů :.
  • NPÚ generální ředitelství (Praha), archeologické výzkumy, posudky, zprávy, VV824b, Korený, Rastislav, Křivánek, Roman, Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů :.
  • NPÚ generální ředitelství (Praha), archeologické výzkumy, posudky, zprávy, VV826, Korený, Rastislav, Křivánek, Roman, Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů :.
  • NPÚ generální ředitelství (Praha), archeologické výzkumy, posudky, zprávy, VV825b, Korený, Rastislav, Křivánek, Roman, Pravěké hradiště Plešivec. Metody dokumentace lokalit ohrožených nelegálním užíváním detektorů kovů :.
  • AMČR: Záznam C-N1000092 [cit. 2023-10-02]. Archeologická mapa České republiky. Dostupné z: https://digiarchiv.aiscr.cz/id/C-N1000092.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Sklenářová Zuzana , Národní památkový ústav, ústřední pracoviště (23.02.1998)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech