Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
9543
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
13-13-03/2
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Nymburk
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Lysá nad Labem
OBEC
Lysá nad Labem
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Lysá nad Labem
TYP
sídliště; klášter; kostel
LOKALIZACE POPISEM
Návrší Z od centra města
OBDOBÍ
řivnáčská kultura; středověk - novověk; vrcholný středověk; pozdní středověk; novověk 2

POPIS

Území s doloženými archeologickými nálezy nebo důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Při adaptaci bývalého barokního kláštera bylo na nádvoří zkoumáno pohřebiště ze 14. století (59 hrobů) a základy pozdně gotického kostela P. Marie spolu s pozůstatky starších klášterních budov. Hroby byly datovány mincemi. Doloženo již osídlení 13. století.
Kostel Narození P. Marie byl původně gotický ze 14. století, klášter při něm zanikl v r. 1421 přičiněním husitů. Znovu byl postaven v l. 1731-1741.
Kolem UAN II společné se zámkem (13-13-03/10)
Bývalý klášter bosých augustiniánů (č. p. 6). Výrazné snižování úrovně nádvoří související s rekonstrukcí budovy pro účely Státního okresního archivu si vyžádalo předstihový výzkum, který provedli pracovníci Polabského muzea v Poděbradech od srpna do listopadu 1997. Ve V pol. nádvoří byl zkoumán hřbitov ze 14. st. s nálezy mincí (parvus J. Lucemburského, pražské grošeKarla IV) se součástmi oděvu (přezky, čelenka s korálky...) V jednom případě lze ze způsobu uložení uvažovat o vampyrismu. Kromě hřbitova byl na místě zaznamenán doklad staršího osídlení ze 13. stol. a k. řivnáčské. Dle předpokladu byly objeveny základy barokního kostela a vypracován půdorys pozdněhistorického kostela P. Marie. Polohu románské rotundy, o které existují zprávy i popisy v klášterních análech se podařilo určit dle úpravy vstupu. Stavba byla stejně jako gotický kostel zničena stavbou barokního kostela v 18. st. I tento chrám byl však na konci 19. st. stržen
V r. 1998 proběhla další etapa arch. výzkumu a sice uvnitř klášterní budovy. V sousedství refektáře byla objevena vyzděná jímka, ze které byly získány zbytky barokních kamen. Ze starších renesančních kamen se zachovaly dva kachle s motivem sv. J. Evangelisty. dále byl zkoumán prostor hlavní chodby a zachyceny zbytky starší klášterní budovy.

DATUM SCHVÁLENÍ
14. 06. 2000
DATUM AKTUALIZACE
09. 06. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

PRVKY

Aktuálně chráněné prvky

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Motyková, K. Archeologické výzkumy na Nymbursku v v letech 1997-8 In: Středočeský vlastivědný sborník. Roztoky u Prahy. 17,93-98.
  • Hazlbauer, Z., Motyková, K. Archeologický výzkum v areálu býv. konventu... In: Archeologie ve středních Čechách. Praha, 1999. 3/2, 569-79.
  • Poche, E. a kol. Umělecké památky Čech. Praha, 1978. 2, 334-337.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Motyková Karla , Polabské muzeum, v Poděbradech (14.06.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech