Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
9624
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
13-13-09/1
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Nymburk
OBEC ORP
Lysá nad Labem
OBEC
Ostrá
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Ostrá
TYP
hrad; zaniklý areál; jiná archeologická lokalita; neurčený areál
LOKALIZACE POPISEM
na pravém břehu Labe, nedaleko od řeky
OBDOBÍ
kultura šňůrové keramiky; středověk - novověk

POPIS

Zřícenina hradu Mydlovary, označován také jako Ostrá nebo Kostomlaty. Založen asi ve druhé polovině 13. století, zanikl před r. 1561 (tehdy již uváděn jako pustý). Jádro hradu má zhruba obdélný obrys a přísluší v Čechách k vzácnému typu s plášťovou zdí. Obvodová hradba, stejně jako ostatní konstrukce hradu, byla vyzděna z cihel. Jádro má dnes podobu pahorku se středovou proláklinou, stopy vnitřní zástavby nejsou čitelné. Jedná se o uzavřenou lokalitu, jejíž dnešní povrch se nalézá několik metrů pod původní úrovní. Jádro spolu s předhradím opevňují valy a příkopy (s možným využíváním vody ze zaniklého meandru Labe).

PODNĚT VYMEZENÍ
Vizuální průzkum; Náhodný nález
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Hrad Mydlovar, označován také jako Ostrá nebo Kostomlaty. Byl založen pány z Kostomlat asi ve druhé polovině 13. století. V r. 1547 byl zkonfiskován Bedřichovi z Donína a brzy poté zpustl (jako pustý uváděn 1561).
Na jižní a východní straně byl chráněn vodní plochou, na zbylých dvou stranách byly vyhloubeny příkopy. Ve východní části dispozice se nacházelo předhradí, jádro s plášťovou zdí se možná nachází na uměle nasypaném pahorku. Plášťová hradba je postavena v naprosté většině z cihel, další zástavba jádra není dochována.
Hrad Mydlovary je zachován ve zřícenině na pravém břehu Labe. Jeví se jako protáhlý zalesněný pahorek, orientovaný delší osou ve směru S-J. Šlo o hrad čtyřhranného tvaru s plášťovými zdmi z cihel a z opukového jádra spojených velmi tvrdou vápennou maltou. Střecha byla prejzová. Tyto skutečnosti byly zjištěny při prohlídce recentního narušení na severní straně. Je dobře patrné, že zdivo bylo stavěno stejnou technikou jako hradby nedalekého Nymburka. Vstup do budovy hradu je situován do severní části pahorku je nezastavěný prostor. SV část je asi o 1 m vyšší než okolí a tvoří menší kruhový útvar, který navozuje představu původní věže. Hrad je uzavřen. Při budování opevnění bylo dobře využito přirozeného terénu s četnými slepými rameny, která obklopují vlastní hrad s V a Z předhradím. Opevnění bylo zesíleno dvojitým valem s příkopy na vnitřních stranách. Tento dvojitý val je ještě dobře patrný na S. Z od zříceniny se rozkládá předhradí ohraničené vyschlými slepými rameny řeky. Při nedávném kácení došlo k poškození mechanizací, ve vývratech jsou patrné pozůstatky zdí a propálené vrstvy. Hrad byl v historických záznamech označován též jako Kostomlaty a jako takový se připomíná poprvé k r. 1223, kdy jeho majitel, Sezema z Kostomlat, vystupuje jako svědek. Je užíván po celý středověk a v r. 1561 byl pustý.Zaniklá ves Mydlovary měla ležet Z od hradu. A. Sedláček (1895) vyslovil domněnku, že ves stála na místě ještě před založením hradu. Na hradu Mydlovaru ani v jeho okolí nikdy nebyl proveden arch. výzkum. Náhodné nálezy, uložené v M. Nymburk (meč, přilba, reliefní kachel) ukazují na význam místa.
Seznam KP 1981 - areál hradu Mydlovaru, 1981/1 - zříceniny, 1981/2 - V předhradí, 1981/3 - systém opevnění, 1981/4 - Z předhradí, 1981/5 - zaniklá ves Mydlovary.
Z prostoru hradu pochází kamenný sekeromlat KŠK

DATUM SCHVÁLENÍ
01. 06. 2000
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Durdík, T. Encyklopedie českých hradů. Praha, 1995. 188-189.
  • Durdík, T. Ostrá, okr. Nymburk In: Výzkumy v Čechách. Praha, 1998. 1996-1997, 128.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Motyková Karla , Polabské muzeum, v Poděbradech (01.06.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech