Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
9926
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
13-14-13/1
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Nymburk
OBEC ORP
Poděbrady
OBEC
Libice nad Cidlinou
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Libice nad Cidlinou
TYP
sídliště; opevnění; výšinné sídliště
LOKALIZACE POPISEM
Jádro vsi a poloha Na Hradě Z od vsi
OBDOBÍ
středověk; raný středověk

POPIS

Dvoudílné blatné hradiště na dvou terasovitých vyvýšeninách nad nivou Cidliny poblíž jejího ústí do Labe. Předhradí leží v prostoru dnešní obce, úzkou šíjí je k němu připojena na západní straně akropole. Vnitřní hradiště je obklopeno valem. Brána, původně vpravo od dnešního vstupu, byla v závěru vývoje hradiště opatřena bránou s kamennou spodní částí. Na ploše vnitřního hradiště odkryty základy kostela z 2. poloviny 9. století a paláce z 11. století. Prezentace základů kostela, paláce a věže; brány do areálu centra Slavníkovců, v terénu valy. Informace o historii Libice na informačních panelech. V obci Libice archeologické muzeum; památní síň.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Náhodný nález; Neznámý
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Dvoudílné blatné hradiště na dvou terasovitých vyvýšeninách nad nivou Cidliny poblíž jejího ústí do Labe. Předhradí leží v prostoru dnešní obce, úzkou šíjí je k němu připojena na západní straně akropole. Vnitřní hradiště je obklopeno valem. Brána, původně vpravo od dnešního vstupu, byla v závěru vývoje hradiště opatřena bránou s kamennou spodní částí. Na ploše vnitřního hradiště odkryty základy kostela z 2. poloviny 9. století a paláce z 11. století.
Libice byla osídlena od 6.-7. století, souvisleji však až od století osmého, kdy už byla opevněna valem s dřevěnou konstrukcí. Po polovině 10. století byla sídlem Slavníka, který ve východních Čechách vybudoval území s určitou mírou nezávislosti na Přemyslovcích. Tehdy byl vystavěn kamenný emporový kostel (délka přes 25 m) s půlkruhovou apsidou a příčnou lodí (šířka přes 18 m), při S stěně stála roubená věž.J od chrámu byl palác, doložena je i mincovna fungující od 80. let 10. století.
Předhradí bylo rovněž opevněné, v 10. století tu stál kostel P. Marie (zhruba v místech fary) a při V okraji kostel sv. Bonifáce. Při J hradbě stál již kolem r. 900 kamenný dům kněží. Po vyvrácení Libice v r. 995 se hradiště stalo centrem přemyslovské správy kraje, na místě paláce vznikla nová stavba. Po požáru v r. 1130 osídlení akropole skončilo. Vývoj Libice jako vsi pokračoval na předhradí.

DATUM SCHVÁLENÍ
13. 06. 2000
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Sklenář, K. a kol. Archeologické památky. Opava, 1993. 125-127.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Motyková Karla , Polabské muzeum, v Poděbradech (13.06.2000)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech