Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
9930
KATEGORIE
ÚAN I
VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
Ano
Poř. č. SAS
13-14-14/1
KRAJ
Středočeský kraj
OKRES
Nymburk
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Poděbrady
OBEC
Dobšice, Odřepsy, Opolany, Vlkov pod Oškobrhem
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Dobšice u Žehuně, Odřepsy, Opolany, Vlkov pod Oškobrhem
TYP
výšinné sídliště; pohřebiště; vesnice; kostel; opevnění; sídliště
LOKALIZACE POPISEM
SZ od obce Oškobrh
OBDOBÍ
starší doba bronzová; bylanská kultura; období had-lta; mladší doba halštatská; pozdní doba laténská; raný středověk; přechod ranný středověk/vrcholný středověk; přechod pozdní středověk/novověk

POPIS

Významná polykulturní lokalita. Na vrcholové partii návrší Oškobrhu doloženo výšinné sídliště a hradiště z několika pravěkých období. Raně středověké výšinné sídliště je v severní a západní části v nižších partiích a na přilehlých svazích návrší Oškobrh (poloha Kostelík). Dochovaná část valového opevnění. Na této poloze zaniklý kostel sv. Petra a Pavla. Další osídlení představuje zaniklá středověká ves Oškobrhy, její stopy jsou dnes nezřetelné.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Geofyzikální a jiný průzkum; Sběr
PŘESNOSNOST VYMEZENÍ
přesně (do 10 m)

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Návrší Oškobrhu se zvedá ve vzdálenosti 6 km SV od soutoku Cidliny s Labem. Je členěno mělkým sedlem na dva vrchy. Jižní vrchol Hřebínek má protáhle kupovitý tvar, severní hřeben vybíhající k západu ostrožny, má ploché rozlehlé temeno a nese název Na Zámečku nebo Kostelíček.
AÚ Praha podnikl v letech 1959-1962 výzkum v poloze Kostelíček s cílem revidovat polohu a stáří zaniklého kostela sv.Petra a Pavla, připomínaného 1352. Byly prozkoumány základy, rozlišeny 3 stavební fáze od 14.-16.stol. a prozkoumána část přilehlého hřbitova (302 pohřbů). R.1707 byl kostelík v troskách, obnoven 1734-1736, 1782 Josefem II. zrušen. Následně přestavěn v hájovnu a hospodářskou usedlost. Druhá zkoumaná poloha se prostírá na SV svahu kopve směrem k obci Vlkov. Zde byla objevena a zkoumána poloha ZSV Oškobrh (okolí bodu 237:35 na ML 13-14-09). Část zkoumal už J.Hellich, sondáž menšího rozsahu umožnila datování do druhé poloviny 13.stol. Za pozornost stojí, že v prostoru ZSV měl být Hellichem vybrán kostrový hrob bylanské kultury a unikátním bronzovým nákrčníkem (Sedláčková 1982, 246, obr.:1). V uvedených polohách jsou na více místech patrné zbytky opevňovacích prací, které jsou kladeny do pozdní HD - LTA i do doby hradištní. V r.1998 podnikl ARÚ Praha JZ od ZSV průzkum odporovou metodou. Zjištěno valové těleso datované do pravěku a raného středověku. Pustá ves Oškobrh se připomíná 1489.
Poloha Hřebínek představuje vyšší ze dvou vrcholů. Je v současné době silně poškozena nedokončenou stavbou vodojemu a opukovými lomy. Po opevnění jsou patrné jen nepatrné stopy ve formě zbytků valů. Lokalitu zkoumal už J.Hellich, v r.1898 prozkoumal dvě jámy. Materiál, který je uložen v M Poděbrady, byl posán A.Rybovou v r.1968. Jen malou část lze zařadit do období halštatsko-laténského. Vesměs jde o nálezy bylanské kultury (např. zdobený bronzový nákrčník). Nálezy z pozdní doby laténské, např. keramika se struhadlovitým drsněním, zlatá keltská duhovka (Hellich 1906, 483) nemají bližší lokalizaci. Ve východní části vrchu měl být nalezen železný nůž s bronzovou rukojetí ve tvaru hlavy bojovníka v přilbě, který není v současnosti identifikovatelný (Hellich 1906, 478, 481). V r.1966 při kopání jamek pro kůly oplocení bylo nalezeno několik zlomků DH.
V r.1974 provedla na Hřebínku výzkum H.Sedláčková. Z předběžné zprávy plyne, že hlavní keramický materiál ukazuje na bylanskou kulturu. Na západní hraně ostrožny byla objevena kůlová palisáda dokládající ohrazení místa. V její těsné blízkosti při vnitřní straně byly nalezeny části lidských koster v nerituálním uložení. V r.1985 zachytil stopy osídlení halštatského a únětického P.Břicháček.

DATUM SCHVÁLENÍ
17. 06. 2004
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde se výskyt archeologických nálezů v současnosti nepředpokládá, ale není možné ho jednoznačně vyloučit,
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

Digitální dokumenty (MIS)

Všechny dokumenty v MIS

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Rybová, A. Laténská sídliště ve východních Čechách a přilehlé oblasti středočeské In: Fontes Musei Reginaehradecensis. Hradec Králové, 1968. III, 36-37.
  • Výzkumy v Čechách. Praha, 1987. 1984-85, 227.
  • Sedláčková, H. Bylanské kostrové hroby z Kolají, o. Nymburk In: Archeologické rozhledy. 1982. 34, 241-255.
  • Hrdlička, L., Richter, M. Památky archeologické. 1974. 65, 111-184.
  • Hellich, J. Vlastivědný zpravodaj Polabí / Vlastivědný sborník Polabí. Poděbrady, 1981. 2-34.
  • Lička, M. Výzkumy v Čechách. Praha, 1967. 1966, 20.
  • PA 33. 1922/23. 33, 127-128.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Motyková Karla , Polabské muzeum, v Poděbradech (17.06.2004)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP středních Čech