Náhledový výřez ÚAN z mapy


ID SAS
4372
KATEGORIE
ÚAN I
Poř. č. SAS
11-32-10/1
KRAJ
Karlovarský kraj
OKRES
Cheb
OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
Mariánské Lázně
OBEC
Lázně Kynžvart
KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
Lázně Kynžvart
TYP
zámek
LOKALIZACE POPISEM
1km JZ od města Lázní Kynžvartu v údolí Lipoltovského potoka
OBDOBÍ
novověk

POPIS

Pův. něm. název Kőnnigswart. Zámek vznikl ve 2. pol. 16. století. 1681-1691 přestavěn na barokní zámek, 1833-1839 klasicistní. V r. 1989 u záp. průčelí pdkryty základy a dlažba renesanční stavby.
Pod cestou ve svahu jižně od západního křídla pivovarského komplexu je ve skále vytesaný sklepní prostor, původně asi zaklenutý, o rozměrech 6 x 6 m. Povrch cesty byl nade dnem 3 m vysoko. V JV koutu objektu je vysekaný výklenek 80 x 40 cm. V jeho zásypu byly nalezeny zlomky hnědě glazovaných kachlů. Dno výklenku je o 30 cm výš, než plocha kamenné lavice v JZ koutu, na které stála kamenná západní obvodová zeď celého objektu, ze které zůstal zachovaný jen malý zbytek po vytěžení bagrem. Lavice má rozměry 160 x 80 cm, vysoká je 50 cm nade dnem objektu, které ale bylo vybráno bagrem až pod povrch rostlé skály. Severní uzávěr objektu tvoří jižní obvodová zeď západního křídla pivovaru. Základová spára je 120 cm pod úrovní podlahy, nad kterou je kamenné zdivo hustě proložené cihlami a plochými střešními taškami. Ve zbytcích šedočerné zásypové vrstvy u základové spáry bylo několik střepů hnědě a zeleně glazované keramiky a zlomek zeleně glazovaného renesančního kachle. Na západním nároží domu je zřetelný zbytek kamenné zdi široké 70 cm, směřující do prostoru sklepa (celé pokračování bylo odstraněno bagrem). Východní roh je přistavěn jako plenta ke starší zdi spojovací budovy bednárny, později využívané coby prádelna.Poznámka: Nejstarší zmínky o pivovaru jsou z roku 1606, pivovarský sklep byl vyhlouben 1693. V roce 1740 byl k budově sladovny přistavěn dům sládka a v roce 1822 bylo všechno přestavěno a la zámek ve stylu vídeňského klasicismu. Dům sládka poněkud "ustoupil" od svahu a prostor za domy pod svahem byl zavezen a upraven na kočárovou cestu.

PODNĚT VYMEZENÍ
Archeologický výzkum; Mapové podklady
PŘESNOST VYMEZENÍ
s rozptylem cca 50 m

POZNÁMKA K VYMEZENÍ

Vymezano na základě map stabilního katastru (©ČÚZK).

DATUM SCHVÁLENÍ
17. 04. 2003
DATUM AKTUALIZACE
27. 07. 2023
Stáhnout data v XLS

Zobrazení na mapě

ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE

Území s archeologickými nálezy jsou členěné na základě principu očekávatelnosti a předpokladu výskytu archeologických nálezů v krajině do 4 kategorií:

  • UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
  • UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
  • UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.

V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.

Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.

Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.

SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY

  • Sedláček, A. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Vysočina táborská. Praha, 1933. IV, 114-117.
  • Gnirs, A. Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad. Augsburg, 1932. 40-55.
  • Fuchs, L. Zámek Kynžvart, historie a přítomnost. Karlovy Vary, 1958.
  • AUTORIZACE POPISU

    • Šebesta Pavel, Muzeum Cheb (17.04.2003)

    ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST

    • NPÚ ÚOP v Lokti