Náhledový výřez ÚAN z mapy
- ID SAS
- 31684
- KATEGORIE
- ÚAN I
- VÝZNAMNÁ ARCHEOLOGICKÁ LOKALITA
- Ano
- Poř. č. SAS
- 34-23-17/2
- KRAJ
- Jihomoravský kraj
- OKRES
- Břeclav
- OBEC S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ
- Břeclav
- OBEC
- Valtice
- KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ
- Valtice
- TYP
- hrad; zaniklý areál; zámek
- LOKALIZACE POPISEM
- areál zámku a zámeckého parku
- OBDOBÍ
- raný středověk 4; vrcholný středověk; pozdní středověk; novověk 1; novověk 2
POPIS
Hrad, který stával na louce jihozápadně od dnešního zámku. Hrad byl založen již na konci 12. století, téměř celá hmota hradu vzala za své při barokní úpravě zámku po roce 1721. Půdorys původního hradu byl rozpoznán díky archeogeofyzikální prospekci M. Plačka, V. Haška a Z. Měřínského.
- PODNĚT VYMEZENÍ
- Vizuální průzkum; Geofyzikální a jiný průzkum; Náhodný nález; Neznámý
- PŘESNOST VYMEZENÍ
- s rozptylem cca 50 m
POZNÁMKA K VYMEZENÍ
První zmínka o existenci hradu pochází z ledna 1193 - listina cís. Jindřicha IV. vydaná na říš. sněmu v Řezně. Z listiny vyplývá, že území Valtic před tímto rokem patřilo z větší části pasovskému biskupovi a že území kolonizované předchozími biskupi už na konci 12. stol. zajišťovalo opevněné místo - hrad (asi dřevohlinitá stavba). Za pánů ze Seefeldu (Kadoldovci) (1193 - 1270) byl přestavěn do kamene. K středověkému hradu patřila i kaple založená v r. 1377 Jindřichem z Rauhensteinu. Zbořena byla v r. 1649. Kolem pol. 16. stol. došlo k velké přestavbě hradu. SV směrem navázala na hrad nevelká 4-křídlová budova s intimním středním dvorem. Přibližně polovina této stavby byla zahrnuta do JV křídla barokního zámku obráceného do parku. Za Karla I. Lichtensteina (+ 1627) došlo k dalším stavebním změnám a k počátkům budovámí barokního zámku. V r. 1721 došlo k demolici středověkého hradu a části renesančních budov.
Středověká část stavebního komplexu byla v období vrcholného baroka destruována (nachází se na ploše JZ od dnešního zámku, která je parkově upravena), její dispozice byla rekonstruována na základě geofyzikálního průzkumu a studia ikonografických pramenů. V hmotě dnešního zámku se dochovala částečně až renesanční přestavba hradu.
Při výkopu jámy pro uložení nádrže na tekuté palivo na nádvoří před vchodem do zámku byly dělníky narušeny středověké vrstvy, které obsahovaly množství lidských kosterních pozůstatků, druhotně uložených a také malé množství keramického materiálu. Jedná se pravděpodobně o navážku, která souvisela s některou stavební fází zámku, při níž bylo použito hlíny z nedalekého hřbitova. Nálezy keramiky datují tyto úpravy do 15. stol.
- DATUM SCHVÁLENÍ
- 11. 08. 2000
- DATUM AKTUALIZACE
- 09. 06. 2023
Zobrazení na mapě
ARCHEOLOGICKÁ PAMÁTKOVÁ PÉČE
- UAN I – území s jednoznačně prokázaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN II – území s důvodně předpokládaným výskytem archeologických nálezů,
- UAN III – území, kde v současnosti, dle dostupných informací, není možné výskyt archeologických nálezů vyloučit (zbývající prostor mezi územím ostatních kategorií),
- UAN IV – bez nálezů – území, ve kterém došlo k odtěžení nadložních vrstev s doklady lidské činnosti v minulosti.
V souladu s § 22 odst. 2) zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči je nutné oznámit Archeologickému ústavu AV ČR záměr provádět v tomto území stavební činnost nebo jinou činnost, při níž mohou být ohroženy archeologické nálezy. Online formulář pro oznámení.
Doporučená archeologická památková péče
Zabezpečit ochranu identifikovaných prvků archeologického dědictví pokud možno na původním místě.
Režim archeologické památkové péče
Základní ochrana
Nutnost zabezpečení záchranného archeologického výzkumu ve smyslu zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.
PRVKY
Aktuálně chráněné prvky
Digitální dokumenty (MIS)
SEZNAM PRAMENŮ/LITERATURY
AUTORIZACE POPISU
- Přichystalová Renáta, Městské muzeum a galerie Břeclav (11.08.2000)
ÚZEMNÍ PŘÍSLUŠNOST
- NPÚ ÚOP v Brně